Lista 10 najbogatszych Polaków w 2015 roku

2015-05-25 15:25:50

Nie tylko słynny Jan Kulczyk zalicza się do grona Polaków, którzy bez wstydu mogą chwalić się swoim majątkiem nie tylko na arenie krajowej, ale i światowej. Sprawdź, jak prezentuje się lista 10 najbogatszych Polaków w 2015 roku.

Największe nazwiska polskiego biznesu, m.in. Roman Karkosik, Leszek Czarnecki, Zbigniew Niemczycki rozdawali i nadal rozdają karty w polskim biznesie. Kto z nich wysunął się na prowadzenie, gdy mowa o wartości majątku oszacowanego w 2015 roku? Przedstawiamy 10 najbogatszych Polaków według magazynu Forbes.

1. Jan Kulczyk

Najbogatszy obecnie Polak - Jan Kulczyk - stawia na rozwój polskiej energetyki i jak dotąd wszystko mu się udaje. W chwili obecnej jest najbogatszym Polakiem według magazynu Forbes. Jego majątek wyceniany jest na ponad 15 mld zł. Jak wynika z oceny jego działalności w chwili obecnej jest najbardziej prężnym polskim biznesmenem, działającym na rynku międzynarodowym.

Warto jeszcze dodać, że Jan Kulczyk jest w posiadaniu akcji SABMillera, potentata na rynku piwowarskim, do którego należą takie marki jak Grolsch czy też Pilsner Urquell. Interesującą informacją, wydaje się zamiar sprzedaży przez najbogatszego Polaka, akcji spółki naftowej Ophir Energy, które wycenia się na około 512 mln zł.

2. Zygmunt Solorz–Żak

Finanse, media i telekomunikacja to branże, w które chętnie inwestuje drugi na liście najbogatszych Polaków wg Forbes'a - Zygmunt Solorz–Żak, którego majątek szacowany jest na prawie 12 mld zł. Wprawdzie w Polsce znany jest przede wszystkim jako twórca i właściciel Telewizji Polsat, ale też jego zainteresowanie biznesowe sięgają o wiele wyżej niż tylko telewizja. Trzeba bowiem wiedzieć, że inwestował i nadal inwestuje w takie branże jak finanse (Plus Bank, OFE Polsat czy Polisa Życie), a także telekomunikację (np. Midas, Areo2). Trzeba jednak przyznać, że Zygmunt Solorz–Żak stworzył w Polsce prawdziwe imperium medialne.

3. Michał Sowołow

Trzeci na liście najbogatszych Polaków magazynu Forbes jest Michał Sowołow, który postawił na budownictwo, architekturę oraz przemysł chemiczny. Jego majątek wyceniany jest na 7,7 mld zł. Rok wcześniej znajdował się na czwartej pozycji najbogatszych Polaków, ponieważ wyprzedzał go jeszcze Leszek Czarnecki. W 2015 roku znalazł się przed konkurentem, powiększając wartość swojego majątku o 11,6 proc.

4. Leszek Czarnecki

Kolejne miejsca na liście najbogatszych Polaków w 2015 roku, zajmują wspomniany już Leszek Czarnecki, zajmujący się finansami oraz nieruchomościami. Znany jest w Polsce przede wszystkim jako właściciel Getin Noble Banku. Jego majątek wyceniony został na 5 mld zł. Niestety jest to też największy pechowiec z dziesiątki najbogatszych Polaków, ponieważ w roku ubiegłym stracił prawie 30 proc. swojego majątku.

Na kolejnych miejscach na liście najbogatszych Polaków znaleźli się:

5. Dariusz Miłek - 3,9 mld zł

6. Wiaczesław Smołokowski - 3,7 mld zł

6. Grzegorz Jankilewicz – 3,7 mld zł

8. German Efromovich – 3,6 mld zł

9. Anna Woźniak-Starak i Jerzy Starak – 3,3 mld zł

10. Roman Karkosik – 2,15 mld zł

Jedni tracą, drudzy zyskują. Nie wszyscy zarobili w roku ubiegłym, chociaż większość z nich pomnożyła swoje majątki. Stracił tylko Leszek Czarnecki, Roman Karkosik oraz German Efromovich i wszyscy wymienieni stracili swoje wysokie pozycje na liście najzamożniejszych Polaków. Co zresztą i tak nie przeszkodziło im w pozostaniu w pierwszej dziesiątce najbogatszych Polaków według magazynu Forbes.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam