Gdzie darmowe bankomaty?

2015-05-08 17:12:02

Poważną kartą przetargową w walce banków o klientów są dla banków darmowe bankomaty. Wiele instytucji ma w swojej ofercie konta umożliwiające korzystanie z bankomatów bez prowizji. Które to banki?

Wybór korzystnego rachunku osobistego nie jest prostą sprawą. Decydując się na konto bankowe, należy wziąć pod uwagę wiele czynników, a przede wszystkim dopasować konto do swoich potrzeb. Z pewnością bardzo ważnym elementem, często decydującym o wyborze danej oferty, jest kwestia darmowych bankomatów.

Wygoda i prostota

Niewiele osób pamięta czas pierwszych bankomatów instalowanych w Polsce. To była rewolucja na rynku finansowym, ponieważ to maszyny wypłacały pieniądze - przy użyciu kart płatniczych. Pierwsze bankomaty w Polsce zaczęto instalować w 1991 roku w III Oddziale Banku Polska Kasa Opieki SA w Warszawie (Bank Pekao). Początkowo przyjęte były z dużą nieufnością i rezerwą, jednak dziś już nie potrafimy wyobrazić sobie bez nich życia. Tak to już jest z nowościami. Działanie tego urządzenia jest dość proste. Wystarczy włożyć kartę płatniczą do czytnika bankomatu, wpisać za pomocą klawiatury odpowiedni kod PIN, zaznaczyć żądaną kwotę, zaakceptować transakcję, a bankomat wypłaci pieniądze.

Sprawdź też:  6 mitów na temat kart zbliżeniowych

Jest ich ponad 20 tys.

W zasadzie wszystkie banki w Polsce mają swoją sieć bankomatów, z których mogą korzystać nie tylko klienci tych banków, ale wszyscy posiadający karty płatnicze. Najwięcej bankomatów ma sieć Euronet Sp. z o.o., posiadająca aż 6044 bankomatów, następne jest  PKO BP (3176), Bank Polskiej Spółdzielczości (2311) oraz Bank Pekao SA (1828). Siedemnaście różnych banków działających na polskim rynku finansowym dysponuje łącznie 20360 bankomatami.

Prowizje za wypłaty

Początkowo niemal wszystkie banki pobierały prowizje za wypłaty z bankomatów. Z czasem wiele się zmieniło, obecnie banki już nie pobierają prowizji za wypłaty z własnych bankomatów. Mało tego: wiele z nich ma podpisane umowy z innymi bankami i właścicielami sieci bankomatów, dzięki czemu ich klienci mogą za darmo korzystać również z innych bankomatów. Część banków oferuje wręcz darmowe wypłaty ze wszystkich dostępnych bankomatów - i to nie tylko w kraju, ale również za granicą.

Sprawdź też: Ile kosztuje wypłata z bankomatu za granicą?

Niestety, od ostatniej obniżki stóp procentowych widać daje się zauważyć odwrotny trend: banki zaczynają rezygnować z bezprowizyjnych wypłat z bankomatów. Spowodowane jest to również zmniejszeniem zysków z obsługi transakcji bezgotówkowych w związku z obniżeniem stawek interchange.

Dokąd po darmowe wypłaty z bankomatów?

Poszukujący banków, które mają w swojej ofercie konta osobiste zapewniające pobieranie gotówki ze wszystkich bankomatów w Polsce za darmo, powinni sprawdzić przede wszystkim oferty banków:

  • Meritum Bank (Konto z Gwarancją),
  • Bank SMART (SMART Konto),
  • Bank Zachodni WBK (Konto Godne Polecenia)
  • T-Mobile Usługi Bankowe (T-Mobile konto).
Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam