Cena kruszców: maj 2015

2015-05-25 14:45:02

Ciągłe wahania na rynkach inwestycyjnych sprawiają, że część inwestorów stawia na bardziej stabilne inwestycje, takie jak na przykład kruszce. Sprawdźmy ich obecne ceny.

Wprawdzie ceny kruszców nie są bardzo stabilne, ale przynajmniej można mieć pewność, że jeżeli nawet ceny złota czy srebra spadają, to na kruszcach się raczej w dłuższej perspektywie nie straci. Wcześniej czy później ceny zaczną rosnąć, pozwalając na inwestycji zarobić. Oczywiście na zysk trzeba poczekać, ale niecierpliwi, niech grają na giełdzie lub stawiają na fundusze akcji. Tam co prawda można sporo i szybko zarobić, ale tak samo szybko można wszystko stracić.

Nie trzymać w skarpecie

Jeżeli ktoś posiada nadwyżki finansowe, to z pewnością nie powinien ich trzymać w przysłowiowej skarpecie. Jak wiadomo, nieużywany pieniądz traci na wartości. W dodatku niebezpiecznie jest trzymać gotówkę w domu.

Jeśli ktoś nie chce ryzykować, może złożyć swoje oszczędności na lokatach bankowych lub kontach oszczędnościowych. Czasami jednak warto zaryzykować i zainwestować. Inwestycje w złoto czy srebro to raczej pewny zysk. Zawsze po spadkach cen tych kruszców pojawiają się wzrosty - co widać na podstawie archiwalnych cen. Ryzyko w zainwestowaniu w złoto czy srebro, szczególnie jeśli patrzymy przez pryzmat dłuższego horyzontu czasowego, jest niewielkie.

Tendencje spadkowe złota

Od końca marca daje się zauważyć tendencję spadkową cen kursu złota. Z pewnością jedną z głównych przyczyn tego jest umocnienie się amerykańskiej waluty.

Nabywanie przez inwestorów złota po wyższych cenach niż zwykle nie jest zbyt atrakcyjną inwestycją, więc inwestorzy zwracają się ku innym rozwiązaniom.

Przez ostatnie kilka miesięcy cena złota stale rosła, a było to z pewnością również spowodowane sytuacją międzynarodową, szczególnie na Półwyspie Arabskim. Jeżeli sytuacja gospodarcza jest co najmniej niepewna, kurs złota rośnie. Gdy sytuacja gospodarcza się stabilizuje, dolar amerykański się umacnia, ceny złota spadają. I taka sytuacja właśnie jest obecnie. Na kwiecień 2015 r. cena złota oscylowała w granicach 1182 dolarów za uncję.

Ceny złota i srebra w PLN

Inwestorów bardziej interesują ceny złota i srebra w polskiej walucie. Jak wynika z ostatnich raportów, tendencje spadkowe ceny złota i srebra są faktem i co najważniejsze się utrzymują.

W połowie marca tego roku, cena złota sięgała powyżej 4500 zł za uncję, obecnie już 4234,61 zł/uncja. Z kolei aktualna cena srebra, to 58,22 zł/uncja i od kilku tygodni jest to najniższa wartość tego kruszcu.

Specjaliści jednak zwracają uwagę na fakt, że już wkrótce ceny metali szlachetnych mogą zacząć rosnąć i tak zwykle się dzieje. Dlatego trzeba na bieżąco śledzić ten rynek i wyciągać wnioski.

Alternatywne inwestowanie

Wielu inwestorów odchodzi od tradycyjnego inwestowania na giełdzie czy też na rynku funduszy inwestycyjnych i stawia na inwestycje alternatywne. Robią to, inwestując w wino, whisky czy nawet w drewno, ale na takie inwestycje potrzebne są większe zasoby gotówki. Można też inwestować indywidualnie, na przykład skupując biżuterię czy też dzieła sztuki, ale na takim inwestowaniu trzeba się po prostu znać i również mieć raczej zasobny portfel.

Potrzebna wiedza

Aby grać na giełdzie, inwestować na rynku funduszy inwestycyjnych, inwestować w inwestycje alternatywne czy też handlować dziełami sztuki lub biżuterią, trzeba mieć na ten temat określoną wiedzę. Nie posiadając jej możemy uważać, że wystarczy zdać się na doświadczenie maklerów giełdowych czy też specjalistów z TFI, czyli Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych. Pamiętajmy jednak, że taka pomoc nie jest nigdy darmowa, a i również ci fachowcy nie są nieomylni. Większość drobnych inwestorów woli jednak korzystać ze swojej wiedzy inwestycyjnej.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam