Co dalej z frankiem? Kurs CHF: maj 2015

2015-05-26 14:22:38

O tym, jak ważne są kursy walut, przekonali się kredytobiorcy, którzy wzięli kredyty we frankach szwajcarskich. Do dziś mają kłopoty z ich spłatą, bowiem kurs franka znacznie wzrósł.

Od czasu, kiedy kurs waluty szwajcarskiej (już po raz drugi w ostatnich latach) wzrósł do prawie 5 zł za złotówkę, sytuacja na rynku walut w miarę się ustabilizowała – szkoda tylko, że wiąże się to z niekorzystnymi kursami w stosunku do polskiej waluty. Wzrost kursu franka szwajcarskiego szczególnie odczuwają ci kredytobiorcy, którzy kilka lat temu pobrali kredyty w tej walucie.

Ryzyko zmiany kursu

Kilka lat temu kurs złotego był na tyle mocny, że najbardziej opłacało się brać kredyty walutowe. Za jednego franka szwajcarskiego płacono 2 zł. Kredyty walutowe były zdecydowanie tańsze od kredytów w polskich złotówkach. O ryzyku kursowym albo nikt nie myślał, albo banki nie były zainteresowane przekazywaniem klientom takich informacji. Teraz kredytobiorcy pozywają banki do sądu. Jeszcze przed ogłoszeniem wyroku pod naciskiem opinii publicznej – a także państwa oraz mediów – banki starają się wziąć również na siebie koszty wysokiego kursu szwajcarskiej waluty. Obecnie już bardzo trudno o kredyty walutowe, m.in. z uwagi na rozchwiane kursy walut i rezygnacji banków z tego typu kredytów.

Ważne również dla rynku walutowego

Niestabilne kursy walut nie najlepiej wpływają na rynek walut, na inwestycje w waluty, a także na gospodarki poszczególnych państw, w tym Polski. Wahania kursowe szczególnie odczuwają przedsiębiorcy współpracujący z kooperantami zagranicznymi, importujący materiały czy też sprzedający swoje produkty. Import i eksport dla wielu firm jest podstawą ich działalności. Wielu przedsiębiorców z uwagi na niekorzystne kursy walut musiało zmienić profil produkcji, a niektórzy nawet zamknąć swoje firmy. Stabilność rynku walutowego jest bardzo ważna. Jak się okazuje – nie tylko dla kredytobiorców.

Decyzja BC Szwajcarii pogrążyła frankowców

Decyzja o uwolnieniu kursu franka szwajcarskiego pogrążyła wielu tzw. frankowców, czyli kredytobiorców, którzy pobrali kredyty we frankach szwajcarskich. Był nawet krótki okres, kiedy za franka szwajcarskie trzeba było zapłacić nawet 5 zł. Aktualnie średni kurs szwajcarskiej waluty w NBP wynosi około 3,90 zł, natomiast kurs euro 4,08 zł. Przy tak wysokim kursie franka szwajcarskiego wielu kredytobiorców nie jest w stanie spłacać swoich kredytów. Dlatego od dłuższego już czasu trwa batalia o to, aby frankowcom pomóc. Banki pod naciskiem kredytobiorców, mediów oraz państwa pomagają, np. poprzez niższy spread. To jednak za mało. Wiele osób przystąpiło więc do pozwu zbiorowego przeciwko bankom. Trudno jednak przewidzieć, jaki będzie finał tej sprawy.

Aktualny kurs franka

Obecnie za franka szwajcarskiego trzeba zapłacić w granicach 3,99 zł.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam