Gdzie najtaniej ubezpieczyć samochód?

2015-05-06 11:46:31

Każdy kierowca będący posiadaczem auta musi pamiętać o wykupieniu ubezpieczenia OC. Coraz więcej kierowców decyduje się również na zakup dodatkowej polisy AC. Jak wybrać najtańsze i najlepsze ubezpieczenie? Przed podjęciem decyzji warto porównać oferty.

Towarzystwa ubezpieczeniowe nie posiadają ofert uniwersalnych, z których skorzystałby na identycznych zasadach każdy kierowca. Każde TU ma swój przelicznik, na podstawie którego wyliczy składki OC czy AC. W tej samej firmie dwie różne osoby otrzymają najprawdopodobniej odmienne oferty.

Czy cena jest najważniejsza?

Odpowiedź na pytanie, czy cena powinna wpływać na wybór polisy, w przypadku polisy OC jest oczywista. Wynika to z prostego faktu - zakres ubezpieczenia OC dla każdego ubezpieczyciela jest taki sam. Oznacza to, że bez względu na wysokość składki w ramach OC ubezpieczyciel powinien naprawić szkodę wyrządzoną przez osobę ubezpieczoną.

Sprawdź też: O czym trzeba pamiętać, kupując ubezpieczenie samochodu?

Sprawa nie jest już taka prosta w przypadku polisy AC. Jeśli wybierzemy tanie autocasco, najprawdopodobniej jego zakres będzie bardzo ograniczony. Dlatego, jeśli chcemy wybrać AC, oprócz ceny zwróćmy uwagę na zakres i porównajmy oferty pod tym względem.

Od czego zależy wysokość składki?

Każda firma samodzielnie ustala swoje stawki za ubezpieczenia. Jest ona zwykle zależna od:

  • marki i modelu auta,
  • roku produkcji pojazdu,
  • wieku kierowcy,
  • stażu jako kierowca,
  • miejsca zamieszkania itp.

Na podstawie tych wskaźników wyliczane są składki. Wykupując ubezpieczenie OC w pakiecie z AC zwykle liczyć można na duże zniżki. Dlatego wybierając autocasco warto wykupić je w tej samej firmie w której posiadamy, czy zamierzamy posiadać OC.

Sprawdź też: Wypadek samochodowy - jakie czynności powinien podjąć ubezpieczony?

Gdzie najtańsze OC?

Ceny OC możemy porównać w miarę obiektywnie. Okazuje się, że koszty tego ubezpieczenia są w dużym stopniu uzależnione od miejsca zamieszkania kierowcy. Osoby, które zamieszkują duże miasta, zazwyczaj płacą wyższe składki niż te zamieszkujące mniejsze miejscowości. W wielu przypadkach najtańsze polisy oferują firmy: Liberty Ubezpieczenia i Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych TUZ.

Przykładowe składki

Chcąc przybliżyć jak kształtuje się kwestia finansowa ofert obecnych na rynku, jako przykład weźmy auto Audi A6, kombii z 2005 roku, o pojemności 2394 cm3. Jego cena waha się obecnie w granicach 30 000 zł. Średni przebieg auta to 230 000 km. Kierowca ma 27 lat. Korzystając z porównywarki ubezpieczeń na Comperia.pl, sprawdziliśmy, ile będzie kosztowało ubezpieczenie OC wraz z NNW:

  • Liberty Ubezpieczenia - za pakiet OC + NNW zapłacimy 1177 zł,
  • Proama - za pakiet OC + NNW  zapłacimy 2239 zł,
  • Benefia - za pakiet OC Pakiet Moto + NNW zapłacimy 3499 zł.

Pamiętajmy jednak o możliwości dopasowania oferty, jak i negocjacji. Dlatego najkorzystniejsze jest porównywanie ofert i odnalezienie tej, która najpełniej spełniała będzie nasze, konkretne oczekiwania.

Żaneta Pilarska