Gdzie najlepiej ubezpieczyć samochód?

2015-05-13 10:25:59

Tanio, nie zawsze oznacza dobrze. Przeanalizowaliśmy kilka ofert pakietów polis AC i OC, żeby sprawdzić, gdzie warto ubezpieczyć auto.

Wybierając ubezpieczenie OC, warto sugerować się ceną. Jest to spowodowane tym, że zakres tego ubezpieczenia będzie zawsze taki sam. Jeśli poszukujemy AC, sprawa może okazać się bardziej złożona. W tym przypadku warto przeanalizować zakres ubezpieczenia, z wyłączeniami odpowiedzialności. Zaznaczmy, że AC powinno być dopasowywane do potrzeb konkretnego klienta.

Analiza potrzeb

Przed dokonaniem wyboru polis komunikacyjnych zastanówmy się, jakiego ubezpieczenia potrzebujemy - czy zależy nam na samym OC, czy może pakiecie OC+AC. Następnie przemyślmy, jakiego zakresu ochrony w ramach autocasco oczekujemy. Czy musi ono nas zabezpieczać np. przed skutkami kradzieży lub pożaru?

Sprawdź też: O czym pamiętać, kupując ubezpieczenie samochodu?

Pamiętajmy, że w przypadku AC niższa cena ubezpieczenia związana jest zwykle z ograniczonym zakresem ochrony. Tańsze autocasco może także oznaczać rozbudowaną listę wyłączeń odpowiedzialności. Oczywiście nie chodzi o to, aby wybierać najdroższe dostępne oferty. Należy znaleźć rozwiązanie optymalne.

Co zawiera OWU?

Przed dokonaniem wyboru zapoznajmy się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia. Tam znajdziemy wszystkie ważne informacje dotyczące oferty. Zwracamy uwagę na:

 • zakres ubezpieczenia,
 • wyłączenia odpowiedzialności,
 • prawa i obowiązki stron umowy,
 • tryb i sposób likwidacji szkód.

Zwróćmy także uwagę na rozdział mówiący o obowiązkach ubezpieczyciela oraz klauzulach ubezpieczeniowych w nim zawartych. Dowiemy się, jakiej wysokości są wypłaty odszkodowania i ewentualne potrącenia.

Sprawdź też: Jak porównywać oferty ubezpieczeń samochodowych

Ważne kwestie, na które należy zwrócić uwagę, to również:

 • wkład własny,
 • amortyzacja sprzętu,
 • limity i podlimity odszkodowania,
 • sposób świadczenia odszkodowania,
 • wycena wymienianych części.

Dla przykładu

Aby przybliżyć, na jakie oferty możemy obecnie liczyć, jako przykład weźmy auto Seat Ibiza IV z 2010 roku, o pojemności 1598 cm3. Jego cena waha się obecnie w granicach 28 000 zł. Średni przebieg auta to 77 000 km. Kierowca ma 35 lat.

 • Liberty Ubezpieczenia

Jedną z najciekawszych ofert posiada Liberty Ubezpieczenia: OC + AC + Mini Assistance + NNW. W tym przypadku cena pakietu wynosi 1290 zł. Liczyć można na ubezpieczenie szyb i kradzieży auta w ramach ubezpieczenia AC Standard, swobodny wybór warsztatu naprawczego. Do tego obowiązujący zakres terytorialny to nie tylko Polska, ale i Europa, bez żadnych dopłat.

 • LINK4

Inną interesująca ofertą jest propozycja LINK4, w skład której wchodzi OC, AC Elastyczny, Auto Assistance oraz NNW, w cenie 2349 zł. Liczyć można m.in. na Pakiet OC z Samochodem Zastępczym i Assistance Opony, pomoc na miejscu zdarzenia w 30 minut, pełną ochronę w razie wypadku, kradzieży i zdarzeń losowych, pomoc na miejscu zdarzenia, w tym holowanie i samochód zastępczy.

Żaneta Pilarska