Wszystko o kupowaniu aut poleasingowych

2015-05-12 08:03:23

Jeśli zależy Ci na nabyciu sprawnego, stosunkowo nowego auta za niską cenę, zastanów się nad zakupem samochodu poleasingowego. Dowiedz się, jaka jest przewaga wyboru takiej opcji nad ofertami pojazdów z komisu.

Auto poleasingowe to takie, które poprzednio było przedmiotem umowy leasingu. Ta wygasła i teraz pojazd może stać się przedmiotem kolejnej sprzedaży. Leasing przebiega zwykle na podobnych warunkach, z czego może wynikać wiele korzyści przy zakupie auta z drugiej ręki.

W lepszym stanie, szeroka oferta

Auto z leasingu zawsze pochodzi z pewnego, sprawdzonego źródła, czyli od leasingodawcy. Pamiętajmy również, że przedmioty leasingu są zawsze serwisowane w autoryzowanych punktach, dlatego często są w dużo lepszym stanie niż te same roczniki dostępne na rynku.

Auta poleasingowe mają również zawsze pełną dokumentację. Dzięki temu unikniemy niespodzianek dotyczących napraw czy remontów. Dodatkowo, jeśli zainteresujemy się takim rynkiem sprzedaży pojazdów, możemy mieć niemal pewność, że zaproponowana nam zostanie szeroka oferta. To z kolei wpłynie na zwiększenie możliwości negocjacji cen.

Jakie auto?

Istnieje kilka rodzajów aut poleasingowych.

  • od leasingobiorcy

Pierwszym przypadkiem jest ten, gdy leasingobiorca sprzedaje samochód zaraz po jego wykupieniu z firmy leasingowej. W takim przypadku właściciel nabył pojazd z własnych środków i chce go sprzedać na wolnym rynku. Prawdopodobnie po jak najwyższej cenie.

  • od firmy leasingowej

Innym przypadkiem jest zakup samochodu zwróconego do firmy leasingowej bez wykupienia. Taka sytuacja ma miejsce, gdy leasingobiorca nie zdecydował się na wykupienie auta. Chce go więc sprzedać leasingodawca.

  • z aukcji komorniczej

Ostatnia możliwość to zakup pojazdu z windykacji. Samochód trafia pod młotek wówczas, gdy leasingobiorca nie płaci rat. Auto takie stanowi zamrożony kapitał dla firmy leasingowej. W tym przypadku można liczyć na najniższe ceny pojazdu, ponieważ leasingodawcy może zależeć na szybkiej sprzedaży. Warunki sprzedaży mogą być atrakcyjniejsze niż standardowo.

Skąd?

Jeśli poszukujemy takiego auta, najlepiej sprawdzić oferty firm leasingowych. Na rynku funkcjonuje również coraz więcej platform aukcyjnych, gdzie można kupić sprzęt poleasingowy. Przy zakupie wybranego pojazdu zwróćmy uwagę na jego stan techniczny. Mimo że kupując takie auto, mamy pewność, iż pochodzi ono z pewnego źródła, upewnijmy się, że stan techniczny jest do przyjęcia

Żaneta Pilarska