Gdzie najtaniej na wakacje?

2015-04-30 16:45:18

Sezon urlopowy za pasem, więc coraz więcej osób stara się zaplanować swój wypoczynek jak najlepiej, ale i jak najtaniej. Jaki kierunek zatem obrać na wakacje?

Sytuacja finansowa wielu polskich rodzin nie pozwala im na wyjazdy na urlopy poza miejsce zamieszkania, dlatego najczęściej spędzają wolne albo w domach, albo na działkach rekreacyjnych nad jeziorami czy w polskich lasach. Są też tacy, którzy mają pieniądze na letni wypoczynek bądź stać ich na jego skredytowanie. Takie osoby korzystają z ofert biur podróży, a także banków, które na letni sezon przygotowują specjalne oferty kredytowe dla swoich klientów.

Sprawdź też: Ile kosztuje wypłata z bankomatu za granicą?

Gdzie, kiedy i za ile?

Wydawałoby się, że odpowiedź na pytanie, gdzie jechać na wakacje, powinna być prosta, ale sytuacja jest bardziej skomplikowana. W krajach arabskich nadal jest niespokojnie, w Grecji kryzys nie ustępuje, pozostają więc Włochy, Hiszpania, Chorwacja oraz polskie kurorty, które niestety do najtańszych nie należą. Ważne jest dokładnie sprawdzenie oferty polskich biur podróży, chyba że ktoś woli sam podróżować, nie dając zarobić organizatorom takich wyjazdów. Czasami jednak warto zapłacić nieco więcej i mieć zorganizowany wypoczynek, nie martwiąc się o zakwaterowanie ani o wyżywienie.

Oferty dla wszystkich

Polskie biura podróży posiadają bogatą ofertę zarówno dla młodzieży, jak i dla studentów; zarówno dla osób w średnim wieku, jak i dla seniorów. Każdy może wybrać coś ciekawego dla siebie. Młodzież może wybrać wyjazd do rodziny, odpoczynek na wakacjach z rodzicami, obozy młodzieżowe organizowane przez szkoły, obozy językowe za granicą itd. Studenci, dla których każda złotówka jest na wagę złota, będą wypoczywać na obozach studenckich, wielu wyjedzie na praktyki, a także za granicę w celach zarobkowych. Wielu studentów wybiera się autostopem przez kraje nie tylko europejskie, ale i całego świata. Są to wypady indywidualne, najtańsze z najtańszych, bowiem podróżujący często po drodze starają się zarobić na dalszą podróż oraz swoje utrzymanie.

Zorganizowani seniorzy

Oferta dla seniorów jest nieco inna. Ze względu na to, że są to osoby w podeszłym wieku, biura podróży starają się o wypoczynek bez wysokich temperatur. Najczęściej oferty dla seniorów dotyczą końca sezonu, a nawet czasu po sezonie. Tym samym są to tańsze wakacje niż w sezonie urlopowym.

Sprawdź też: Visa czy MasterCard - z którą kartą za granicę?

Hiszpania i kurorty Costa del Sol

… zwane wybrzeżem słońca. Nie są to wprawdzie tanie wypady, ale również nie najdroższe, dlatego biura podróży mocno zachwalają ten kierunek wyjazdów urlopowych. Trzeba przyznać, że klientów im nie brakuje. Zresztą kierunek hiszpański od dawna wybiera wielu naszych rodaków, by w latach kolejnych wracać do Hiszpanii. Ofert wyjazdów do Hiszpanii naprawdę jest sporo.

Włochy i okolice Pizy

Kurorty tego regionu już od wczesnego sezonu zaczynają tętnić międzynarodowym życiem urlopowym. Ale nie tylko tego – praktycznie wszystkie regiony Włoch odwiedzają w trakcie sezonu miliony turystów, z uwagi na śródziemnomorski klimat, piaszczyste plaże oraz kuchnię włoską, która należy do najwspanialszych na świecie.

Kierunek Chorwacja!

Dubrownik, Riwiera Makarska, Zadar, Rijeka i wiele innych wspaniałych miejscowości to kierunki, którymi kusi Chorwacja. Ta od dawna cieszy się wielkim zainteresowaniem tysięcy Polaków, m.in. dlatego że nie jest tak droga jak kurorty innych krajów. Należy przypuszczać, że kierunek chorwacki obierze wiele tysięcy naszych rodaków również w tym roku.

Emilia Kasińska