Na czym polega samodzielna windykacja on-line?

2015-05-13 12:46:00

Korzystając z windykacji zewnętrznej, musimy się liczyć z niemałymi kosztami. Czy jest jakiś sposób, aby je zredukować i płacić mniej? Otóż jest. Dobrym rozwiązaniem okazać się może samodzielna windykacja on-line. Na czym polega i jak można z niej skorzystać?

Niejeden przedsiębiorca musiał się zmierzyć z sytuacją, w której kontrahent opóźniał spłatę należności. Zwykle skorzystanie z usług firm windykacyjnych okazuje się nieopłacalne przez stosunkowo wysokie koszty podejmowanych działań w porównaniu do długu, jaki można odzyskać. Warto w takiej sytuacji rozpatrzyć windykację samodzielną.

Bez wychodzenia z domu

Samodzielna windykacja on-line to nowoczesne rozwiązanie cieszące się coraz większą popularnością. Dzięki niemu możliwe jest przeprowadzenie windykacji prosto i szybko bez wychodzenia z domu.

Należności odzyskać można na własną rękę przy pomocy internetowych platform windykacyjnych. Przedsiębiorca jest w stanie działać sam sam przy pomocy udostępnionych na platformie narzędzi. Po zalogowaniu wierzyciel otrzyma wsparcie w kwestiach zarówno technicznych, jak i merytorycznych.

System będzie potrzebował informacji takich jak dane dłużnika i wysokość długu. Należy także zdecydować o kolejności działań, które mają być podjęte. Pozostałe etapy procesu przeprowadzi sam system.

Specjalne oprogramowanie

Korzystając z windykacji on-line, mamy do dyspozycji rozmaite oprogramowania. Niektóre same proponują rozwiązania, biorąc pod uwagę aktualne przepisy prawa, umożliwiając tworzenie spersonalizowanych dokumentów i pism procesowych. To pozwala na szybką i prostą windykację przy minimum kosztów.

Dostępne narzędzia

Korzystając z windykacji on-line, mamy do dyspozycji różnego rodzaju narzędzia, dające np. możliwość generowania niezbędnych dokumentów i pism, powiadomień w formie SMS-ów i e-maili, negocjacje z dłużnikiem.

  • wezwania do zapłaty
    Wierzyciel ma także możliwość wygenerowania wezwania do zapłaty i przesłania go do dłużnika drogą elektroniczną. W dokumencie zawarte są informacje, na podstawie których wierzyciel żąda spłaty należności. Wygenerowane wezwanie jest spersonalizowane.
  • giełda wierzytelności
    Kolejną możliwością jest ujawnienie danych dłużnika na giełdzie wierzytelności. Aby to zrobić, należy posiadać dokumenty poświadczające dług (np. faktury) i uznanie długu przez dłużnika (prawomocny wyrok sądu czy uznanie długu na piśmie).
  • sprzedaż długu
    Istnieje także opcja sprzedaży długu na giełdzie wierzytelności, podania danych dłużnika do wiadomości publicznej lub zamieszczenie ogłoszenia o sprzedaży wierzytelności.

Najważniejszą zaletą samodzielnej windykacji jest zminimalizowanie kosztów. Ponadto całe postępowanie windykacyjne ulega przyśpieszeniu. Wydaje się być to więc idealne rozwiązanie dla wierzycieli chcących odzyskać swoje środki szybko, przy minimum kosztów.

Żaneta Pilarska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam