Jak rozpoznać bank po numerze konta?

2015-04-27 11:10:59

Numer rachunku bankowego nie jest przypadkowym ciągiem liczb, ale precyzyjnie skomponowaną daną, która kryje w sobie niejedną informację. Sprawdźmy zatem, jak rozpoznać bank po numerze konta.

Każdy z banków funkcjonujących na polskim rynku otrzymał od NBP specjalny identyfikator, który ukryty został w numerze rachunku bankowego. Zanim jednak bliżej przyjrzymy się temu identyfikatorowi, warto dowiedzieć się, co oznaczają poszczególne cyfry w numerze konta oraz na co zwracać uwagę, próbując ustalić, przez który bank ten rachunek jest prowadzony.

Budowa numeru konta

Na wstępie warto zaznaczyć, że numer konta może być zapisany w dwóch różnych formatach. Na krajowym rynku używany jest Numer Rachunku Bankowego (NRB), a w rozliczeniach międzynarodowych podaje się Międzynarodowy Numer Rachunku Bankowego (IBAN). Różnica pomiędzy nimi to kwestia dwóch znaków PL dodawanych na początku ciągu cyfr.

Do naszej analizy wystarczy nam krajowy Numer Rachunku Bankowego. To właśnie w nim będziemy szukali informacji na temat banku i nauczymy się go rozpoznawać. Taki numer rachunku można zapisać według schematu:

AA BBBBBBBB CCCCCCCCCCCCCCCC

Teraz czas wyjaśnić, co oznaczają poszczególne pozycje w naszym schemacie. Numer konta zaczyna się od tzw. sumy kontrolnej (AA). Suma ta służy do sprawdzenia, czy cały numer rachunku został zapisany prawidłowo.

Kolejna część numeru (oznaczona literami B) to Numer Rozliczeniowy Banku (pozycje od 3 do 10 w ciągu cyfr). To właśnie ten numer został nadany przez bank centralny każdemu z banków funkcjonujących na polskim rynku.

Ostatnia część naszego schematu (litery C) oznacza po prostu numer rachunku danego klienta.

Numer Rozliczeniowy Banku

W tym momencie musimy wrócić do części numeru konta oznaczonego jako B, czyli do naszego Numeru Rozliczeniowego Banku. To właśnie w tym miejscu uzyskamy odpowiedź, który bank prowadzi dany rachunek. Najważniejsze są 4 pierwsze cyfry tego numeru, bo to właśnie one identyfikują instytucję. W przypadku kolejnych trzech cyfr otrzymamy informację na temat oddziału banku (trzy zera to centrala danej instytucji finansowej). Ostatnia cyfra części B ma charakter kontrolny i czuwa nad poprawnością całego Numeru Rozliczeniowego Banku.

Identyfikator danego banku kryje się na pozycjach od 3 do 6 w ciągu liczb naszego konta. Jednak co dalej, gdy znajdziemy te liczby? Spis poszczególnych identyfikatorów banków znaleźć można bez problemu w Internecie, np. za pomocą wyszukiwarki numerów banków NBP lub pobrać ze stron banku centralnego ewidencję numerów banków.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam