Kupowanie od komornika - wszystko, co trzeba o tym wiedzieć

2015-04-22 13:35:49

Kupowanie mieszkań i lokali użytkowych na licytacjach komorniczych staje się coraz popularniejsze w naszym kraju. Wiele osób zauważyło, że nabywanie nieruchomości od komornika może być dobrym interesem. Co trzeba o tym wiedzieć?

Zakup mieszkania od komornika coraz częściej staje się dobrym sposobem na biznes. Wiele osób, które nabywają takie lokale, nie zamierza się do nich w ogóle wprowadzać, ale po prostu handluje nimi. Aukcje komornicze to świetna okazja, żeby kupić lokal taniej, a potem sprzedać go już po cenach rynkowych, zarabiając na tym nawet 20%, co przeliczając na pieniądze może dać sumę nawet rzędu 40 000 złotych.

Ile można zarobić?

Na pierwszej licytacji najczęściej mieszkanie kosztuje 3/4 sumy oszacowania, a na drugiej już 2/3. To prawdziwa okazja, by kupić tanio mieszkanie często w atrakcyjnej lokalizacji (np. cena wywoławcza lokalu w Krakowie o powierzchni 32,4 m2 wynosiła 121 000 złotych). Warto również dodać, że liczba tak oferowanych mieszkań ciągle rośnie. Coraz więcej pojawia się również nowych mieszkań, których właściciele nie byli w stanie spłacać kredytu hipotecznego.

Problemy z obecnym właścicielem lokalu

Niestety, kupowanie lokali na aukcjach komorniczych to nie tylko same zalety. Należy liczyć się z wieloma utrudnieniami. Przede wszystkim przyjdzie zmierzyć się z niechęcią dotychczasowego właściciela, który będzie starał się za wszelką cenę nie dopuścić do licytacji albo będzie utrudniał jej przebieg (np. kwestionując wycenę mieszkania). Może pojawić się problem z obejrzeniem takiego lokalu, a do tego dochodzą jeszcze komplikacje z wymeldowaniem dotychczasowego właściciela. Wszystkie te kwestie trzeba wziąć pod uwagę.

Zabezpiecz się od strony prawnej

Nie bez znaczenia będzie posiadanie odpowiedniej wiedzy prawniczej i brak sentymentów. Oczywiście, jeśli ktoś zajmuje się taką działalnością na dużą skalę, zapewne będzie dysponował własnym prawnikiem, co może okazać się w wielu przypadkach kluczowe.

Nie zapominaj o kosztach remontu

Decydując się na tego typu inwestycję, należy także wziąć pod uwagę koszty remontu. W wielu przypadkach okaże się to konieczne. Nierzadko trzeba przeznaczyć na remont dodatkowe kilkadziesiąt tysięcy złotych. Przeważnie, im taniej można nabyć dany lokal, tym więcej trzeba jeszcze w niego zainwestować przed sprzedażą, wliczając w to nawet remont generalny.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam