Co zabrać ze sobą na wyjazd do Chorwacji?

2015-04-30 08:52:20

Chorwacja to piękny kraj, chętnie odwiedzany przez polskich turystów. Niezależnie od tego, do jakiej jego części się wybieramy, warto dobrze przygotować się do podróży, by na miejscu w pełni oddać się przyjemności z wypoczynku na urlopie. Co powinniśmy mieć ze sobą, wyjeżdżając do Chorwacji?

Od 1 lipca 2013 roku Chorwacja jest członkiem Unii Europejskiej. Obywatele polscy mogą wjeżdżać i przebywać tam przez okres do 90 dni bez wiz. Nie dotyczy to osób, które zamierzają podjąć pracę lub naukę w chorwackich szkołach i tamtejszych uczelniach.

Wymagane dokumenty

Przekraczanie granicy chorwackiej odbywa się na podstawie paszportu lub dowodu osobistego. W związku z tym, wyjeżdżając z Polski, trzeba pamiętać o zabraniu takich dokumentów zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Pomimo tego, iż paszport nie jest obowiązkowy, lepiej mieć go przy sobie, ponieważ może być przydatny np. w kantorze, banku czy w ośrodku zdrowia.

Obowiązek meldunkowy

Cudzoziemcy, bez względu na narodowość, przebywający w Chorwacji podlegają obowiązkowi meldunkowemu. W związku z tym osoby posiadające kwatery na wynajem muszą są w ciągu 24 godzin zgłosić pobyt cudzoziemca odpowiednim organom.

Polisa turystyczna z NNW

Osoby wyjeżdżające do Chorwacji powinny mieć wykupione ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Ubezpieczenie podróżne powinno być na tyle szerokie, żeby pokrywało koszty ewentualnego transportu medycznego do kraju, a w przypadku podróży samochodem.

EKUZ

Dodatkowo osoby przebywające na terenie tego kraju powinny posiadać ze sobą EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dzięki niej możemy skorzystać ze świadczeń zdrowotnych podczas pobytu na terytorium innego państwa należącego do Unii Europejskiej. Taka karta obowiązuje również w Chorwacji. EKUZ można uzyskać w oddziale wojewódzkiego NFZ.

OC, AC i assistance

W przypadku, gdy chcemy zwiedzać Chorwację samochodem, kierowca tego pojazdu musi posiadać polskie prawo jazdy, które jest honorowane w Chorwacji, a także dowód rejestracyjny pojazdu i ważny dokument OC. Oprócz obowiązkowego OC, warto należy posiadać autocasco (AC) i assistance.

Płatności kartą

W Chorwacji bez problemu możemy realizować płatności bezgotówkowe oraz wypłacać pieniądze z bankomatu. W terminalach akceptowane są karty:

  • Visa,
  • American Express,
  • MasterCard,
  • Dinners Club.

Poza tym, można realizować również czeki podróżne, jednak zapłacimy przy tym prowizję w wysokości 1,5%. Akceptowane są czeki:

  • American Express,
  • Thomas Cook,
  • Visa.

Czeki bankowe należy wymieniać na walutę chorwacką, czyli na kuny.

Tomasz Słupczyński