Karta tylko do bankomatu wraca do łask. Nowość w BZ WBK

2015-04-24 11:34:38

Bank Zachodni WBK podjął decyzję o wprowadzeniu do swojej oferty karty tylko do bankomatu. Czy takie rozwiązanie jest godne uwagi? Sprawdzamy.

Jeszcze jakiś czas temu uważano, że karta bankomatowa to relikt przeszłości. Taka karta pozwala jedynie na wypłatę środków w bankomacie. W dodatku za jej pomocą możemy pobierać gotówkę tylko z maszyn należących do danego banku.

Plusy dla banku

Karta bankomatowa to korzystne rozwiązanie z perspektywy samego banku. Przede wszystkim pozwala ona zaoszczędzić na kosztach, które trzeba ponieść na rzecz organizacji płatniczych. W czasach ekstremalnie niskich stóp procentowych i niższych opłat interchange jest to więc sposób na podreperowanie budżetu.

Wady dla klienta

Karta bankomatowa to produkt, którego możemy użyć tylko w bankomatach banku-wydawcy. Na nic się przyda w bankomacie np. sieci Euronet. Ponadto z pomocą takiej karty nie uda nam się zapłacić bezgotówkowo za zakupy ani w sklepie, ani w Internecie.

Po co klientowi karta bankomatowa?

Bank Zachodni WBK wprowadza kartę bankomatową ze względów finansowych - po to, aby oszczędzać. Aby taka operacja się powiodła, należy przekonać do niej klientów. Na co liczy w tej sytuacji bank?

Wciąż wiele osób realizuje wypłaty gotówki w okienku w placówce bankowej. Wprowadzenie opcji karty bankomatowej pozwoli tym osobom na łatwe oswojenie się z wypłatą środków przy pomocy plastiku. Jeżeli klientowi takie rozwiązanie przypadnie do gustu, może później zdecydować się na wzięcie innej karty płatniczej po to, aby móc realizować nią zakupy.

Alternatywa dla niezadowolonych

BZ WBK wprowadziło ostatnio opłaty za karty płatnicze, które do tej pory były darmowe. Wielu osobom nie przypadło to do gustu. Karta bankomatowa może być alternatywą dla tych, którzy korzystają z plastiku tylko po to, aby wypłacać pieniądze. Jeśli chcemy robić zaś zakupy, możemy zamówić kartę Visa Sol, która jest darmowa przy minimum 5 transakcjach w miesiącu.

Opcja dla użytkowników kart kredytowych

Karta bankomatowa to także sprawne rozwiązanie dla osób, które używają regularnie karty kredytowej do robienia zakupów, a karta debetowa służy im to wypłaty środków. Mogą dzięki nowemu produktowi zrezygnować z debetu i na tym zaoszczędzić.

Emilia Kasińska