4 zasady skutecznego oszczędzania

2015-04-24 09:08:54

Sukces w odkładaniu pieniędzy nie jest pisany każdemu. O wielu aspektach naszego życia decydują czynniki psychologiczne. Jednak odrobina wiedzy i samozaparcia pomoże w oszczędzaniu i realizacji upragnionych celów. Czasami będzie to wymagało działania wbrew własnym zachciankom, ale powinniśmy mieć na uwadze założony efekt końcowy.

Największą trudność w oszczędzaniu sprawia brak sprecyzowanego planu oraz ustalenia głównego celu. Problemem jest również zbyt długa perspektywa czasowa, co dla wielu osób jest czynnikiem, który skazuje oszczędzanie na niepowodzenie. Dlatego tak trudno wielu młodym osobom odkładać samodzielnie na emeryturę. Zbyt długa perspektywa czasowa powoduje, że cel rozmywa się, nie jest wystarczająco bliski i trudno się na nim skupić. Jak tego uniknąć?

1. Najpierw plan

Przede wszystkim należy sporządzić plan oszczędnościowy. Zastanówmy się, jakie kwoty możemy co miesiąc odłożyć. Liczy się systematyczność i konsekwencja. Nie powinniśmy stawiać sobie poprzeczki zbyt wysoko. Potknięcia i niepowodzenia już na starcie mogą nas skutecznie zniechęcić do oszczędzania.

2. Wytyczaj osiągalne cele

Wyznaczmy cel oszczędnościowy oraz cele poboczne. Bardzo ważne są szczególnie te mniejsze punkty na drodze do wielkiego celu. Dlaczego? To kolejny przykład na to, jak bardzo aspekt psychologiczny wpływa na oszczędzanie. Jeżeli założymy, że przez kilkanaście lat odkładamy środki na duży remont lub wymarzony wyjazd, już po kilku miesiącach lub latach możemy się załamać w postanowieniu i nawet porzucić plan. Dzieje się tak dlatego, że jesteśmy wciąż kuszeni różnego typu bodźcami.

3. Nie popadaj w finansową ascezę

Do zakupów i sprawiania sobie drobnych przyjemności zachęcają nas każdego dnia setki czynników. Trudno im wszystkim się opierać. Dlatego najlepiej ustalić małe nagrody za osiągnięcie określonego poziomu oszczędności. To może być na przykład wyjście do teatru, nowy element w garderobie, jakaś drobnostka do domu. Dzięki takim małym, niezbyt kosztownym gratyfikacjom będziemy bardziej zmotywowani do oszczędzania i łatwiej osiągniemy zamierzony cel.

4. Doceniaj drobne sukcesy

Obserwujmy wyniki, jakie osiągamy, oszczędzając - to powinno nas pozytywnie nastrajać do kontynuacji działania. Co jakiś czas możemy sprawdzać stan konta, przeglądać wyniki inwestycji lub przeliczać gotówkę. Wszystko zależy od formy oszczędzania. Rosnąca pula środków dodatkowo pomnażana poprzez odsetki i inwestycje może nas bardzo skutecznie zmotywować do wytrwałości w działaniu.

Nie każdy z nas rodzi się mistrzem w oszczędzaniu, ale każdy może nim zostać, jeśli tylko zadba o odpowiednią motywację i plan.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam