Jak wygodnie opłacać domowe rachunki?

2015-04-27 09:03:21

Opłaty i rachunki to przykra konieczność, z którą musimy się mierzyć każdego miesiąca. Czynsz, media, raty kredytów, karty kredytowe, ubezpieczenia i różnego typu opłaty za usługi miewają odmienne terminy płatności. Jak nad tym wszystkim zapanować, by o niczym nie zapomnieć i uniknąć nerwowych sytuacji?

Najważniejsze jest rozplanowanie wszelkich wydatków stałych: comiesięcznych, tygodniowych lub kwartalnych. Najwygodniej jest sporządzić tabelę z poszczególnymi płatnościami, które warto pogrupować według terminów i częstotliwości zapłaty. To pozwoli dokładnie oszacować koszty i zaplanować, w którym momencie będziemy je pokrywać.

Płatności zbiorcze nie zawsze korzystne

Wiele osób wyznacza sobie jeden dzień w miesiącu, w którym wykonuje wszystkie opłaty (bez względu na to, czy termin zapłaty jest dzień później, czy za dwa tygodnie). To wygodne, ale nie zawsze korzystne rozwiązanie. Jeśli część płatności ma termin na początku, a część na końcu miesiąca, nie ma sensu wszystkich pokrywać od razu, lepiej przez te 2-3 tygodnie potrzymać środki na oprocentowanym rachunku.

Pomocne narzędzia

Pomocą służą także nowe technologie. Telefony, tablety, komputery ułatwiają nam organizację zadań, przypominają o zbliżającej się racie kredytu. Warto to wykorzystać i zdjąć ze swoich barków obowiązek zapamiętywania terminów płatności. Bardzo wygodne są wszelkiego typu aplikacje, którym musimy poświęcić chwilę czasu, by je uzupełnić danymi dotyczącymi stałych płatności. W późniejszym terminie programy te będą nam przypominały o wszelkich rachunkach, jakie musimy pokryć.

Korzystaj z poleceń zapłaty

Kolejnym rozwiązaniem, które ułatwi nam płacenie rachunków, to korzystanie z polecenia zapłaty. Opcja ta przenosi na wierzyciela (na przykład dostawcę usługi) obowiązek pilnowania terminowej płatności.  By z niej skorzystać, musimy udzielić wierzycielowi zgodę na zajmowanie się tym tematem.

System EBPP

System EBPP w bankowości elektronicznej to kolejne narzędzie, dzięki któremu z łatwością zapanujemy nad domowymi rachunkami. To rozwiązanie pozwala na otrzymywaniu faktur bezpośrednio na konto bankowe. Opłacanie takich rachunków jest dziecinnie proste. Wystarczy zalogować się do systemu i jednym kliknięciem potwierdzić płatność za daną fakturę.  

Jak widać, jest wiele sposobów na to, by uporządkować domowe finanse i zadbać o regulowanie należności w terminie. Nawet jeśli zdarzyło nam się przeoczyć termin zapłaty, nie panikujmy, najważniejsze to bezzwłocznie pokryć należność.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam