Kredyt dla młodej osoby bez zdolności kredytowej

2015-05-12 10:51:56

Osoby wnioskujące o bankowe kredyty powinny spełniać dwa podstawowe warunki - powinni posiadać odpowiednią zdolność kredytową oraz pozytywną historię kredytową w BIK-u. A jakie szansę mają na kredyt młodzi ludzie, którzy nie posiadają jeszcze żadnej zdolności kredytowej?

Młodzi ludzie dopiero wkraczający w dorosłe życie zazwyczaj mają kłopoty ze znalezieniem stałej pracy, często też pracują dorywczo, a więc nie osiągają regularnych dochodów. Jeżeli wcześniej nie starali się o kredyty bankowe, nie mają również żadnej historii kredytowej. Teoretycznie, nie mają więc dużych szans na kredyt w banku. A zawsze jest ten pierwszy raz, bowiem najczęściej tylko bank może rozwiązać ich problemy finansowe. Idą więc do banku po kredyt i zazwyczaj spotykają się z odmową udzielenia kredytu.

Pierwszy kredyt z rodzicami

Najlepiej po pierwszy kredyt udać się do banku z rodzicem, jeżeli ten posiada zdolność kredytową oraz wcześniej nie zalegał ze spłatą pożyczek. Jeżeli spłata tego kredytu przebiegać będzie terminowo i bez żadnych poślizgów, młody kredytobiorca będzie miał już swoją pozytywną historię kredytową w BIK-u. Jeżeli później starać się będzie o kredyt, posiadając już zatrudnienie, obojętnie stałe czy na umowę cywilnoprawną, może już samodzielnie wnioskować o kolejne pożyczki z większą szansą na pozytywną decyzję kredytową.

Kredyty w firmach pozabankowych

Mniejsze problemy w uzyskaniu pożyczki młodzi ludzie będą mieć w pozabankowych firmach pożyczkowych. Te zajmują się głównie pożyczaniem drobnych kwot, przy minimum formalności. By pożyczyć pieniądze, wystarczy mieć z reguły przynajmniej 25 lat, posiadać dochód i nie figurować na liście dłużników.

Nie warto się zadłużać

Jeżeli nawet w instytucje pozabankowe udzielą pożyczek osobom bez zdolności kredytowej, to należy wiedzieć, że takie chwilówki są zazwyczaj bardzo drogie. Oprócz odsetek pożyczkodawcy pobierają często opłaty wstępne, prowizje itd. Nie trzeba więc dodawać, że przed podpisaniem umowy należy ją dokładnie przeanalizować, ale to i tak niewiele da, jeżeli bowiem ktoś zdecyduje się na taką pożyczkę, powinien być przygotowany na dość wysokie koszty.

Bez zdolności do rodziców

Bez zdolności kredytowej w zasadzie nigdzie nie można pożyczyć pieniędzy, a od parabanków, które pożyczają każdemu, bez weryfikacji dochodów - choćby pobieżnej - lepiej trzymać się z daleka. Dlatego, jeżeli młodym ludziom potrzebne są pieniądze, powinni znaleźć sobie pracę. Jeżeli w danej chwili pozostają bez pracy, a niezbędne są im jakieś środki finansowe, najlepiej będzie, gdy poproszą o pomoc finansową rodziców.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam