Kredyt a wpis do KRD za mandat za jazdę bez biletu

2015-05-05 10:44:16

Znalezienie się w Krajowym Rejestrze Długów BIG jest niezwykle proste i często jest wynikiem nawet drobnych zaniedbań. Warto ich jednak unikać, gdyż konsekwencje mogą być dość poważne. Czy do KRD można trafić za mandat drogowy od policji lub za od "kanara" za jazdę komunikacją miejską bez biletu?

KRD to jeden z czterech działających w naszym kraju BIG-ów, czyli Biur Informacji Gospodarczej.

W odróżnieniu od Biura Informacji Kredytowej, które rejestruje historię kredytową każdej osoby korzystającej z produktów kredytowych (dane pozytywne i negatywne), KRD zajmuje się wyłącznie gromadzeniem informacji o dłużnikach.

KRD jest doskonałym źródłem wiedzy o wiarygodności płatniczej osób i firm dla banków i innych instytucji finansowych, ale też dla kontrahentów, które z danym podmiotem chcą zawiązać relacje biznesowe. 

Kto będzie wpisany na listę KRD?

KRD gromadzi informacje o przeterminowanych zadłużeniach, których:

  • kwota wynosi minimum 200 zł dla osób fizycznych lub minimum 500 zł dla firm,
  • zaległości musi wynosić przynajmniej 60 dni,
  • wpis musi być poprzedzony przynajmniej jednym upomnieniem lub wezwaniem do zapłaty wysłanym do dłużnika minimum 30 dni przed dokonaniem wpisu do KRD.

Co jednak najważniejsze, w KRD możemy znaleźć się nie tylko w wyniku zaległości w bankach lub firmach pożyczkowych. Z podobnym skutkiem może skończyć się brak uregulowania zobowiązań z kontrahentami czy nawet niezapłacona kara za jazdę bez biletu, której wysokość kwalifikuje nas do umieszczenia w BIG-u.

Czy wiesz, że...

Do KRD nie trafimy za mandat drogowy, wystawiony przez policję. Te nie podlegają wpisowi do BIG-ów.

Szanse na kredyt zależą od długu

Starając się o kredyt bankowy, możemy być pewni, że każda instytucja zasięgnie informacji na nasz temat w KRD lub innym BIG-u.

Jeśli nasze nazwisko znajduje się w bazie dłużników, możemy od razu porzucić starania o kredyt. Jedyną szansą będzie skorzystanie z firm pozabankowych, które często decydują się na współpracę z dłużnikami.

Warto jednak mieć na uwadze fakt, że najważniejszym kryterium w podjęciu decyzji o przyznaniu nam pożyczki przez firmę pozabankową będzie rodzaj zadłużenia, a warunkiem otrzymania finansowania - wysokie koszty. Jeśli więc naszą zaległością będzie inny kredyt lub pożyczka, tylko bardzo niewielka ilość firm pozabankowych podejmie z nami współpracę.

W przypadku zadłużenia wynikającego z nieopłaconego mandatu, szanse mogą nieco wzrosnąć, jednak koszty takiego zobowiązania z pewnością będą podwyższone.

Skreślenie z listy KRD

Najlepszym rozwiązaniem będzie spłacenie długu i zwrócenie się do podmiotu, który zgłosił nas do KRD, o wycofanie nieaktualnej informacji. Na jej usunięcie wierzyciel ma 14 dni. To zdecydowanie ułatwi korzystanie z produktów finansowych czy działania biznesowe.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam