Kredyt na dom: wymagania stawiane rolnikom

2015-04-24 12:11:33

Osoby uzyskujące dochody z tytułu działalności rolnej muszą liczyć się z nieco trudniejszą drogą po kredyt hipoteczny, jednak z pewnością rolnicy nie powinni rezygnować z zamiaru uzyskania pożyczki na dom.

Każdy bank, analizując sytuację finansową i zdolność kredytową wnioskodawcy, główną uwagę przykłada do stabilności zatrudnienia i wysokości uzyskiwanych dochodów. Z tego też względu preferowaną grupą kredytobiorców są osoby pracujące na etat, posiadające umowy na czas nieokreślony i pobierające wysokie miesięczne wynagrodzenie. Przekładające ten modelowy obraz na sytuację większości rolników, może się okazać, że nie jest ona godna pozazdroszczenia.

Problematyczna stabilność zatrudnienia

Głównym problemem wnioskujących o kredyt rolników jest niestabilność i nieprzewidywalność zysków. Te są bowiem w dużym stopniu zależne od warunków pogodowych i innych czynników zewnętrznych. Nie zmienia to jednak faktu, że działalność rolna pozwala otrzymać atrakcyjny kredyt hipoteczny, a bank weźmie nasz wniosek pod analizę, tak jak wniosek każdego innego klienta.

Wymagania stawiane rolnikom

W zależności od banku wśród głównych warunków niezbędnych do spełnienia należy wymienić konieczność udokumentowania dochodów za jak najdłuższy okres. W przypadku sprzedaży produktów sezonowych (np. sprzedaż zboża) będzie to przynajmniej 12 miesięcy, a w przypadku niesezonowych (np. sprzedaż mleka) - minimum 6 miesięcy.

Kolejna kwestia może dotyczyć stażu prowadzenia gospodarstwa rolnego. Nie jest bowiem tajemnicą, że utrzymywanie się z rolnictwa nie jest łatwym zadaniem i wymaga odpowiedniego doświadczenie, którego brak może doprowadzić do szybkiego bankructwa. Najmilej będą witane w progach banków osoby, które prowadzą swoje gospodarstwo od przynajmniej 2-3 lat.

Dodatkowo rolnik musi dostarczyć do banku dokumenty potwierdzające fakt prowadzenia działalności i oświadczeń z urzędu skarbowego, KRUS-u i urzędu gminy o braku zaległości podatkowych i ubezpieczeniowych.

Warto też pamiętać, że wiele banków uwzględnia w badaniu zdolności kredytowej dochody z tytułu dopłat bezpośrednich, które mogą znacznie zwiększyć szanse na uzyskanie atrakcyjnego finansowania.

Wyjątki

Zdarza się, że banki nie będą chciały udzielić kredytu hipotecznego osobie, która posiada dochody wyłącznie z tytułu działalności rolnej. W takich przypadkach warto wnioskować o kredyt wraz z osobą, która posiada inne źródło dochodów. Bank przy analizie zdolności kredytowej weźmie w takiej sytuacji pod uwagę zdolność kredytową obu wnioskodawców, którzy jednocześnie będą mogli liczyć na korzystniejsze warunki  niż w przypadku indywidualnego korzystania z oferty.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam