Jak sprawdzić, w którym banku zmarły miał konta?

2015-04-29 11:48:54

Szykuje się rewolucja w poszukiwaniu kont należących do zmarłych. Już wkrótce banki rozpoczną testy modułu Spadkobierca, który jest częścią systemu Ognivo, przygotowanego przez informatyków z Krajowej Izby Rozliczeniowej. To będzie ogromne ułatwienie w ustalaniu przez spadkobierców, w którym banku zmarły miał konto.

Idea działania Spadkobiercy jest prosta. Osoba posiadająca prawo do dziedziczenia będzie mogła przyjść do dowolnego oddziału dowolnego banku i tam złożyć wniosek o przekazanie informacji na temat kont zmarłego. Będzie to jednak płatne, a każdy z banków ustali własną stawkę. Po przyjęciu wniosku pracownik banku, używając modułu Spadkobierca, prześle zapytanie do innych banków o konto zmarłej osoby. Dzięki modułowi uzyska informacje zwrotne potwierdzające lub zaprzeczające prowadzenia takiego rachunku.

Spadkobierca z Ognivem nie załatwi wszystkiego

Ognivo oznacza ogromne ułatwienie dla spadkobierców, którzy nie będą już zmuszeni wysyłać zapytań do każdej instytucji z osobna. W jednym miejscu otrzymają wyczerpującą, kompleksową informację. Moduł Spadkobierca systemu Ognivo szybko załatwi tę sprawę.

W kolejnym etapie spadkobiercy będą zmuszeni udać się do banku, który prowadził rachunek zmarłego, by tam na miejscu dopełnić reszty formalności i dokonać weryfikacji konta. Wszystko dlatego, że sam system Ognivo nie ma dostępu do danych zmarłych, których dotyczyło zapytanie, a jedynie jest pośrednikiem w komunikacji. Ważne jest to, że klient uzyska informacje w każdej placówce banku. Mało tego - również SKOK-i zadeklarowały, że będą również korzystały z modułu Spadkobierca.

Komunikacja online

Do tej pory system Ognivo, przygotowany przez Krajową Izbę Rozliczeniową, wykorzystywany był do komunikacji pomiędzy bankami oraz pomiędzy bankami a innymi podmiotami, którym przekazywane były informacje na temat klientów (np. urzędy skarbowe, ZUS, izby celne, komornicy sądowi). Każda z tych instytucji posiada własny moduł, w którym dostępne są funkcje niezbędne do wykonywania przez te instytucje swoim zadań i nie ma dostępu do danych, które nie są dedykowane tym podmiotom.

Łatwo się zorientować, że system ten już teraz realizuje działania, które są bardzo przydatne podczas poszukiwania kont zmarłych, a mianowicie koncentruje się na wymianie danych. Oznacza to, że nowy moduł Spadkobierca nie powinien sprawić większego problemu w funkcjonowaniu całego systemu Ognivo.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam