Przedsiębiorcy też sięgają po pożyczki w Providencie

2015-04-22 13:36:01

Polscy przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na zaciąganie pożyczek pozabankowych - wynika z danych jednej z największych firm pożyczkowych - Provident.

Mikroprzedsiębiorcy to bardzo ważne ogniwo polskiej gospodarki - także dla rynku pożyczek pozabankowych, co ostatnio podkreślił Provident. Jak wynika z badań Głównego Urzędu Statystycznego, ¼ polskich mikroprzedsiębiorców działa na rynku już ponad 4 lata. 70 proc. tego typu biznesów to firmy jednoosobowe.

Finansowanie zewnętrzne mikrofirm

Prowadzenie małego przedsiębiorstwa to wymagające zadanie, które ma swoją osobliwą specyfikę. Niestety wiele instytucji finansowych jej nie rozumie. Pojawiają się trudności z kredytami, wysokie wymagania formalne, długi czas oczekiwania na decyzję kredytową. Częste są także odmowy kredytowania. Aż 59 proc. Polaków instytucje finansowe powinny mieć specjalne oferty właśnie dla tej grupy odbiorców - wynika z Barometru Providenta (cyklicznego badania opinii).

Odpowiedź Providenta

Provident, będący liderem wśród firm pożyczkowych, postanowił wyjść naprzeciw potrzebom mikroprzedsiębiorców. W lutym 2013 roku wprowadził na rynek pożyczkę właśnie dla nich. W ciągu 2 lat pożyczkę wzięto prawie 13 tysięcy razy. Łączna kwota finansowania wyniosła aż 52,5 miliona złotych.

Wyniki

Jak podaje Provident, w 2013 roku miesięcznie średnio udzielał 280 pożyczek mikroprzedsiębiorcom na średnią kwotę 3700 zł. W roku 2014 liczba pożyczek wzrosła (do 660 miesięcznie). Wzrosła również ich średnia kwota (do około 4250 zł). Rok 2015 przyniósł kolejne wzrosty. Średnia ze stycznia i lutego to 700 pożyczek. Eksperci Providenta przewidują, że ten segment pożyczek będzie rozwijał się bardzo dynamicznie.

Wygodnie i szybko

Produkt Providenta pozwala na zdobycie finansowania w wygodny sposób. Brak tu niepotrzebnych formalności, a cała procedura jest bardzo szybka. Co istotne, pożyczkę można zaliczyć w koszta prowadzonej działalności.

Mikroprzedsiębiorca może liczyć maksymalnie na pożyczenie 10 tys. zł. Wymagane formalności to tylko dowód osobisty, adres e-mail i wydruk z CEiDG.

Konkludując, popularność pożyczek dla mikrofirm pokazuje, że drobni przedsiębiorcy nie obawiają się chwilówek i dobrze na nich wychodzą. Najczęściej pożyczki służą finansowaniu okazji biznesowych lub finansowaniu bieżącej działalności.

Ilona Maciejuk