Karta bankomatowa wraca do łask. Nie będzie nią można płacić bezgotówkowo

2015-04-17 10:32:37

Najpopularniejszą kartą płatniczą do wypłaty gotówki z bankomatu oraz do płatności bezgotówkowych jest karta debetowa. BZ WBK postanawia tymczasem przywrócić do łask kartę bankomatową, którą nie będzie można płacić bezgotówkowo.

Dotychczas za pomocą karty debetowej można było zarówno wypłacać pieniądze z bankomatów, jak i płacić bezgotówkowo – ale tylko do kwoty znajdującej się na koncie bankowym lub do limitu debetowego udzielonego przez bank. Za pomocą karty kredytowej również można płacić bezgotówkowo. Różnica polega na tym, że za pośrednictwem karty kredytowej zaciągana jest w banku pożyczka. Kartą kredytową można również wypłacać pieniądze z bankomatów, ale taka operacja jest nieopłacalna, bo zwykle wiąże się z wysokimi prowizjami.

BZ WBK spróbuje przekonać do innego rozwiązania

BZ WBK ma zamiar wprowadzić na rynek kartę bankomatową, służącą jedynie do wypłaty gotówki z bankomatów. Spróbuje też przekonać swoich klientów, że najlepszym rozwiązaniem będzie duet w postaci karty bankomatowej i karty kredytowej. Czy rzeczywiście jest to najlepsze rozwiązanie? Czy bank będzie potrafił przekonać do tego swoich klientów?

Podzielone opinie

Opinie na temat duetu karty bankomatowej z kredytową są podzielone. Jedni są przekonani, że karta bankomatowa, która już dawno odeszła do lamusa, może ponownie zaistnieć na rynku finansowym. Inni twierdzą, że skończy się to fiaskiem. Karty bankomatowe wydawane są jeszcze w niektórych bankach spółdzielczych. Można nimi wypłacać pieniądze tylko z urządzeń tych banków. Dla banków jest to tańsze rozwiązanie niż standardowa karta debetowa, ponieważ nie muszą płacić organizacjom płatniczym. Dla klientów nie jest to jednak korzystne, bowiem za pomocą kart debetowych mogą po prostu więcej - mogą zarówno wypłacać pieniądze z bankomatów (dowolnych instytucji, choć nie zawsze za darmo), jak i płacić za usługi i towary w sklepach. Po co wracać do plastików, którymi nie da się przeprowadzić innych operacji?

Bankom zależy na obniżeniu kosztów własnych

Karty bankomatowe mają na celu obniżkę tych kosztów, a konkretnie prowizji na rzecz firm Visa i MasterCard. Jakie korzyści mogą mieć z tego klienci? Jak BZ WBK ma zamiar przekonać ich do swojego pomysłu? Z pewnością nie będzie to proste. Raczej wątpliwe, aby takie rozwiązanie się przyjęło. Bank jednak liczy na osoby, które do tej pory korzystają z kont tradycyjnych i tradycyjnych wypłat w kasach banków. Ma nadzieję, że takie osoby zaczną sięgać po karty bankomatowe, a później przyjdzie kolej na karty kredytowe. BZ WBK liczy też, że klienci – niezadowoleni z ostatniej podwyżki prowizji za karty w tym banku – sięgną po dużo tańszą alternatywę – karty bankomatowe. Bank może się jednak przeliczyć.

Dla tych, którzy tylko wypłacają pieniądze

Karty bankomatowe zostaną zaakceptowane przez osoby, którym karty debetowe służą jedynie do wypłaty gotówki z bankomatów. Takich osób nie brakuje. One być może dadzą się przekonać do pomysłu BZ WBK. Gdyby jeszcze później zdecydowały się na karty kredytowe, to dopiero byłaby korzyść dla banku. Dla samych właścicieli kart kredytowych – już niekoniecznie.

Karty bankomatowe zapewnią korzyści finansowe BZ WBK, a może i kolejnym bankom, które przejmą ten pomysł. Niekoniecznie będzie to dobre rozwiązanie dla klientów bankowych.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam