Jak korzystać z kodów QR: poradnik

2015-04-16 15:05:03

Kody QR, czyli kody w postaci biało-czarnych kwadracików, możemy spotkać w coraz większej liczbie miejsc. Wyjaśniamy, w jaki sposób powinniśmy z nich korzystać.

QR to skrót od angielskiej frazy Quick Response oznaczającej szybką odpowiedź. Kody QR, które kojarzymy z czarno-białymi kwadracikami na plakatach i produktach, są z nami już od ponad 20 lat. Rozpowszechniły się jednak niedawno, a to za sprawą pojawienia się na rynku smartfonów, które pozwalają na ich odczytywanie.

Podstawowe zadanie kodu QR to przenoszenie informacji. Potencjał takich kodów jest jednak większy niż kodów kreskowych. Wynika to z pojemności. Kod QR może wszak zawiera nawet 4000 znaków.

Jak odczytać kod QR?

Odczytanie kodu QR jest proste. Aby to zrobić, potrzebować będziemy jednak smartfona. Przy pomocy znajdującego się na nim aparatu fotograficznego robimy zdjęcie kodu, po czym wrzucamy je automatycznie do aplikacji odczytującej QR. W efekcie, na telefonie wyświetli się nam komunikat, który był umieszczony w kodzie.

Popularność kodów

Z raportu „Marketing mobilny w Polsce 2013/2014” w naszym kraju 6 proc. osób deklaruje, że w sposób systematyczny kody QR. Kody najbardziej popularne są w Azji. W Japonii i Korei Południowej wykorzystuje się je w najróżniejszych sytuacjach. Interesujące zastosowanie znajdują szczególnie w kampaniach reklamowych.

Zastosowania

Kody QR mogą być wykorzystywane nie tylko w marketingu. Stosuje się je także w handlu, wykorzystuje w przestrzeni miejskiej, a także na rynku finansowym. Specjaliści twierdzą, że możliwości ich zastosowania są zaiste ogromne.

Kody QR w bankowości – jak to zrobić?

W bankowości mobilnej kody wykorzystuje się po to, aby umożliwić szybką płatność. Aby dokonać szybkiego przelewu przy pomocy smartfona, wystarczy zainstalować aplikację (zwykle jest ona bezpłatna). Następnie włączamy mobilną aplikację banku. W niej wybieramy opcję skanowania dwuwymiarowego – skanuj i płać lub przelew z kodem QR. Kolejny krok to skanowanie kodu QR z pomocą aparatu fotograficznego. Po tej operacji na ekranie pojawią się dane niezbędne do płatności. Gdy one się zgadzają to wystarczy wszystko potwierdzić i przelew wykonany.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam