Idea Bank idzie na rękę przedsiębiorcom: przyjmie fakturę zamiast raty

2015-04-17 16:31:50

Idea Bank znany jest ze współpracy z przedsiębiorcami. Ostatnio zaproponował firmom, które mają kłopoty ze spłatą swoich zobowiązań kredytowych, przyjęcie w rozliczeniu wystawionej i nieopłaconej faktury.

Idea Bank wdraża rewolucyjny pomysł, który z pewnością postawi na nogi wielu przedsiębiorców mających kłopoty z regulowaniem swoich należności bankowych. Osoby prowadzące działalność gospodarczą często mają wiele problemów z realizacją swoich zleceń, a także z wyegzekwowaniem należności od kontrahentów – a tym samym mogą mieć kłopoty ze spłatą swoich kredytów.

Idea Bank ma pomysł na kłopoty przedsiębiorców

Idea Bank powołany został przede wszystkim w celu współpracy z przedsiębiorcami, stąd w jego ofercie bankowej wiele ofert skierowanych właśnie do firm. Nie brakuje też ofert dla przedsiębiorstw dopiero rozpoczynających swoją działalność. W większości banków takich ofert zazwyczaj brakuje. Od czasu do czasu pojawiają się w tym banku bardzo ciekawe i innowacyjne oferty dla przedsiębiorców. Ostatnim bardzo ciekawym pomysłem jest przyjęcie w rozliczeniu kredytowym wystawionych i nieopłaconych faktur.

Małe firmy – duże kłopoty

Na wahania w płynności finansowej szczególnie narażone są małe firmy, dla których nawet niewielkie poślizgi terminowe w płatnościach faktur mogą mieć poważne skutki. Należy pamiętać, że większość faktur płacona jest z dużym opóźnieniem, wynoszącym 14–30 dni. Dobrze, jeżeli w tym czasie faktury zostają zapłacone, bo wówczas firma może zaplanować swoje wydatki. Zachowanie płynności finansowej jest dla firm najważniejsze, ważniejsze nawet od zysków. Jeżeli firma straci płynność finansową, tylko krok dzielić ją będzie od bankructwa. Jeżeli poślizgi z regulowaniem faktur wydłużają się, zaczynają się problemy. Idea Bank idzie takim firmom na rękę, przyjmując w rozliczeniu nieopłacone faktury.

Zasady rozliczenia z bankiem

Zasada funkcjonowania tego rozliczenia jest prosta. Jeżeli kredytobiorca widzi, że nie będzie w stanie przygotować pieniędzy na ratę kredytu, a wykonał właśnie jakieś zlecenie, może z wystawioną fakturą za to zlecenie udać się do banku. Bank przejmie tę fakturę i przekaże ją firmie faktoringowej. Ta z kolei przeleje na konto przedsiębiorcy w Idea Banku 80 proc. wartości faktury, a pozostałe 20 proc. – po uregulowaniu faktury przez kontrahenta. Z tej kwoty bank później przelewa pieniądze za ratę kredytu na swoje konto.

Kiedy firma może skorzystać z tego rozwiązania?

Przedsiębiorca musi wejść w posiadanie tzw. Pakietu  Płynnościowego. Jego funkcjonowanie można w pewnym sensie porównać do kredytu kupieckiego. Jeżeli klient jest w posiadaniu Pakietu Płynnościowego, bank może zrezygnować z obowiązkowego ubezpieczenia kredytu, ponieważ ma alternatywną metodę wyegzekwowania należności. Klient z kolei nie musi płacić wysokich składek za ubezpieczenie kredytu.

Za Pakiet Płynnościowy trzeba oczywiście zapłacić, bowiem w bankach nie ma nic za darmo. Najczęściej to 0,3 proc. wartości kredytu miesięcznie. Przy podwyższonym ryzyku bank może zażądać nawet 1 proc.

Ilona Maciejuk