Zmiany w MdM-ie: czy opłaca na nie czekać?

2015-04-16 18:05:06

Jeszcze w 2015 r. mają nastąpić zmiany w programie Mieszkanie dla Młodych. W jaki sposób wpłyną one na jego funkcjonowanie i czy warto poczekać, aż wejdą w życie?

Program Mieszkanie dla Młodych cieszy się niesłabnącą popularnością. Wprowadzony w życie w 2014 roku program dofinansowywania kredytów mieszkaniowych dla osób poniżej 35 roku życia ma duży wpływ na rosnący popyt na kredyty. Posłowie chcą jednak wprowadzić w nim pewne zmiany. Jeśli cały proces przebiegnie sprawnie, to wejdą one w życie w III kwartale tego roku. Co dokładnie ulegnie zmianie?

Cel zmian

Wprowadzenie zmian w programie ma na celu przede wszystkim zainteresowanie programem osób wychowujących więcej niż 1 dziecko. W 2014 roku tylko 3,5 proc. beneficjentów programu należało do tego grona.

Kluczowe zmiany

Projekt przewiduje pięć zmian, w tym trzy, które będą mieć skutek finansowy. Pierwsza zmiana to zlikwidowanie limitu wiekowego w przypadku rodziców, którzy wychowują minimum troje dzieci. Osoby z co najmniej trójką dzieci będą mieć także zniesione wymagania dotyczące zakupu pierwszego mieszkania.

Pozostałe trzy zmiany mają skutki czysto finansowe. Po pierwsze, wskaźnik przeliczeniowy dla rodziców z trójką dzieci zostanie zwiększony (z 15 proc. do 30 proc.). Po drugie, tacy rodzice będą mogli nabyć mieszkanie o powierzchni do 65 m2 (a nie jak dotychczas do 50 m2). Po trzecie, rodzice z dwójką dzieci będą mieć zwiększony wskaźnik przeliczeniowy z 15 do 20 proc.

Czy warto czekać?

Zmiany mają przede wszystkim wspomóc sytuację rodzin wielodzietnych, więc to przede wszystkim one powinny poczekać, aż nowelizacja ustawy wejdzie w życie. Dzięki nowym przepisom rodziny wielodzietne mogą liczyć na poważny wzrost pomocy finansowej. Chodzi tu nie tylko o większe dofinansowanie wkładu własnego, ale również o specjalną premię za narodziny nowego dziecka przed upływem 5 lat od momentu kupna mieszkania. Jeśli chodzi o pozostałych potencjalnych beneficjentów programu, czyli singli, rodziny bezdzietne i rodziny wielodzietne, to w ich przypadku zmiany niestety nie przyniosą większych korzyści.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam