Jak znaleźć inwestora na rozkręcenie biznesu?

2015-04-10 18:11:17

Zdarza się, że osoby pragnące założyć własny biznes mają na niego dobry pomysł, ale brakuje im gotówki. Może dobrym rozwiązaniem będzie znalezienie odpowiedniego inwestora, a nie brnięcie w kredyty?

Początkującym przedsiębiorcom bardzo często brakuje gotówki na rozkręcenie działalności gospodarczej. Banki niezbyt chętnie wspierają finansowo firmy dopiero rozpoczynające swoją działalność. Może należy poszukać innych form finansowania zewnętrznego?

Szukajmy inwestorów

Inwestor, który zainwestuje w dobry pomysł biznesowy, to skarb. Należy jednak pamiętać, że inwestorzy sami nie przyjdą do początkującego przedsiębiorcy. Należy powściągnąć wstyd i wyjść na zewnątrz ze swoimi pomysłami. Trzeba nimi zainteresować jak najwięcej ludzi. Im jest ich więcej, tym łatwiej znaleźć inwestora. Jest wiele osób, które mają pieniądze i nie do końca wiedzą, co z nimi zrobić. Być może skusi ich dobry pomysł i postanowią zainwestować w planowany biznes i przyszłe zyski.

Należy tylko bardzo chcieć

Jeżeli ktoś jest przekonany do swojego pomysłu, jeżeli będzie starał się do niego przekonać jak najwięcej osób i stale będzie o nim mówił na wszelkich forach, to wcześniej czy później inwestor się znajdzie. Warto uczestniczyć w spotkaniach, szkoleniach i kursach przeznaczonych dla osób pragnących założyć własny interes, które organizują instytucje wspierające rozwój młodego biznesu.

Należy umieć sprzedać swój pomysł

Nie należy zatrzymywać pomysłu w głowie. Trzeba być przygotowanym do ewentualnych rozmów. Należy mieć bardzo dobrze opracowaną dokumentację, profesjonalny biznesplan, udokumentowane szanse na przyszły rozwój oraz zyski. Takich dokumentów może zażądać przyszły inwestor, który nie będzie wykładał pieniędzy w ciemno. Nie może to być jednak stos dokumentów, w których można się pogubić. Biznesplan powinien być skondensowanym zapisem informacji dotyczących przyszłego rozwoju firmy oraz planowanych zysków. Jeżeli dokumenty są przejrzyście napisane, z pewnością zainteresują ewentualnych inwestorów.

Porażka nawozem sukcesu

Ktoś kiedyś powiedział, że porażka jest nawozem sukcesu. Nie należy się bać mówić o biznesowych niewypałach. W biznesie już tak jest, że raz znajdujemy się na wozie, a raz pod wozem. Osoby, które kiedyś parały się biznesem, a teraz chcą zainwestować swój kapitał w nowe pomysły, dobrze wiedzą, że nie samymi sukcesami się żyje i że nie należy ukrywać porażek. Uczciwość w biznesie i zaufanie partnerów biznesowych jest najważniejsze. Należy pokazywać inwestorom, że staramy się uczyć na własnych błędach i ich nie powielać.

Szansa w Internecie

Internet jest największym nośnikiem wszelkiego rodzaju informacji i tam również można szukać wspólników do biznesu. Wiele osób ma odpowiedni kapitał, który chce zainwestować w dobre i perspektywiczne pomysły, które zagwarantują rozwój firm oraz przyszłe zyski. Platformą internetową, gdzie eksponowane są tego rodzaju informacje, jest na przykład Szukam-inwestora.com.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam