Faktoring - objaśniamy definicję

2015-04-13 14:29:47

Przedsiębiorcy nierzadko miewają problemy z zachowaniem płynności finansowej firmy ze względu na opóźniających się z płatnościami, nierzetelnych kontrahentów. Lekiem na problemy z odzyskaniem gotówki może być faktoring.

Faktoring jest usługą finansową mającą na celu zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorstwu. Na podstawie umowy pomiędzy faktorem a faktorantem następuje odpłatne przejęcie wierzytelności. Firma faktoringowa kupuje wierzytelności i reguluje pełną ich sumę pomniejszoną o prowizję, a następnie odzyskuje pieniądze od dłużników.  

Windykacja miękka

Faktoring jest często nazywany windykacją miękką, bo ta nie komplikuje stosunków biznesowych pomiędzy klientem a jego kontrahentami. Taka forma usług różni się od windykacji jednak tym, iż dotyczy ona tylko pewnych wierzytelności, tzn. takich, które z dużym prawdopodobieństwem zostaną spłacone. 

Faktoring to usługa, z której najczęściej korzystają właściciele małych i średnich przedsiębiorstw posiadający kłopoty z płynnością finansową. Często firmy decydują się na taką usługę, by powiększyć w ten sposób ilość środków finansowych w danej chwili.

Ile to kosztuje?

Wśród najczęściej wyliczanych wad faktoringu znajdują się jego wysokie koszty. Niestety prowizja pobierana w tym przypadku przez faktora, jest często wyższa niż koszty krótkoterminowego kredytu. Firma faktoringowa, w zależności od zawartej umowy, płaci przedsiębiorcy 70–95% wartości faktury. W działalności faktoringowej jedynym zabezpieczeniem jest niespłacona należność. Największe firmy faktoringowe zrzeszone są w Polskim Związku Faktorów.

Zauważmy jednak, że przedsiębiorca, chcąc zaciągnąć kredyt, musi posiadać zdolność kredytową i płynność finansową, natomiast przy faktoringu nie ma takich wymogów. Dodatkowo częste lub długotrwałe korzystanie z usług firmy faktoringowej może popsuć przedsiębiorcy relacje z kontrahentami.

Zalety faktoringu

Działalność faktoringowa jest bardzo przydatnym rozwiązaniem, które posiada wiele zalet, ale są też negatywne skutki takiej usługi. Niewątpliwym walorem umowy jest możliwość szybkiego otrzymania gotówki, bez czekania na jego terminowy wpływ. Dodatkowo, odstępując należność firmie faktoringowej, przedsiębiorca uwalnia się również od wszystkich kosztów związanych z dochodzeniem zapłaty należności. 

Faktoring to dobre i pomocne rozwiązanie chwilowych problemów finansowych, jednak tylko w przypadku, gdy nie musimy z niego korzystać zbyt często.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam