Kredyt dla rolnika: kiedy brać, a kiedy unikać?

2015-04-20 15:30:46

Jak w dzisiejszych czasach wyglądają polskie gospodarstwa rolne? Są to często małe, ale zrewolucjonizowane przedsiębiorstwa rolne z nowoczesnymi budynkami i sprzętem. Polski rolnik nie przypomina już tego sprzed kilkudziesięciu lat. Jest wykształconym inwestorem, stawiając na rozwój swojego gospodarstwa, a do tego potrzebuje środków finansowych. Sprawdźmy, kiedy opłaca się je pozyskać w ramach kredytów.

Działalność rolnicza w Polsce najczęściej przechodzi z pokolenia na pokolenie. Jednak nawet teraz, gdy większość prac wykonują za rolnika maszyny, praca w gospodarstwie jest wciąż ciężka i wymaga systematyczności.

Działalność taka zmusza do ciągłego rozwoju oraz podejmowania inwestycji, przede wszystkim w środki produkcji. Rolnictwo to jeden z najbardziej nieprzewidywalnych sektorów produkcji. Wysiłek wkładany w pracę w gospodarstwie i przeprowadzone inwestycje mogą zniweczyć niekorzystne warunki pogodowe, a nawet szkodliwa decyzja polityków.

W Polsce działalnością rolniczą zajmuje się 4,5 mln osób, z czego aż 99,1% z nich prowadzi gospodarstwa indywidualnie. Pomimo całej pracy włożonej w pracę - niestety - stabilność dochodów w sektorze rolnym prezentuje się najgorzej w całej gospodarce. To także rzutuje na niekorzystne postrzeganie rolników przez banki.

Preferencyjne kredyty

Każde rozwijające się gospodarstwo rolne wymaga inwestycji. Rolnik może starać się o kredyt w banku z dopłatą ARiMR. Są to środki oferowane we współpracy z agencją, które gospodarz może przeznaczyć na wydatki związane z rozbudową gospodarstwa poprzez zakup gruntów rolnych, maszyn i urządzeń oraz stad podstawowych.

Aby uzyskać taki kredyt na preferencyjnych zasadach, rolnik musi posiadać wkład własny od 10% do 30%. Maksymalna wartość kredytu to 4 mln złotych. Oprocentowanie kredytu to nie więcej niż 1,3 stopy redyskonta weksli, co obecnie wynosi 3% w skali roku. Połowę odsetek spłaca agencja, jednak minusem tej opcji finansowania są skomplikowane procedury.

Komercyjne pożyczki

Banki komercyjne oferują rolnikom kredyty o wyższym oprocentowaniu, z zakresie 6-8% w skali roku. Najczęściej w przypadku tego typu produktów bankowych instytucje finansowe wymagają zabezpieczenia w formie hipoteki na nieruchomości niewchodzącej w skład gospodarstwa rolnego. Kredyty takie oferowane są na okres do 15 lat, z możliwością wydłużenia okresu kredytowania. 

Skorzystanie z kredytu może pozytywnie wpłynąć na rozwój gospodarstwa rolnego poprzez uzyskanie odpowiedniej skali działalności. Zanim jednak zdecydujemy się na taką opcję, warto przeanalizować wszystkie wady i zalety takiego rozwiązania.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam