5 zasad wyboru lokaty

2015-04-13 12:01:23

Dla osób posiadających nadwyżki finansowe, ale nielubiących ryzyka, najlepszym sposobem pomnażania kapitału jest lokata bankowa. Będąc laikiem w sprawach finansowych, trudno jednak mieć pewność, że wybierzemy najlepszą ofertę bankową. Czym powinniśmy kierować się, decydując się na konkretną lokatę? Oto 5 najważniejszych zasad.

Teoretycznie założenie lokaty bankowej jest proste. Wybieramy odpowiednią ofertę i podpisujemy umowę, a po określonym czasie odbieramy zdeponowane środki razem z zyskiem. W jaki jednak sposób wybrać tę najlepszą lokatę?

1. Oprocentowanie 5% w skali roku to nie 5% zysku

Pierwszym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, zakładając lokatę, to sposób przedstawiania oprocentowania - w skali rocznej. Wysokość tego oprocentowania nie oznacza, że zakładając depozyt np. na 6 miesięcy, z oprocentowaniem 5% w skali roku, nasz zysk wyniesie właśnie owe 5%. Odsetki będą równe 2,5%, bo naliczone zostaną tylko za półroczny okres trwania umowy. Pamiętajmy przy tym, że od zysku odprowadzany jest też 19-procentowy podatek Belki.

2. Zerwanie lokaty przed czasem grozi utratą odsetek

Wybierając lokatę, warto zwrócić uwagę na czas jej trwania. Ważne przy tym, by zastanowić się, na jak długo chcemy zamrozić nasze pieniądze. Zwykle - im dłuższy okres depozytu, tym większy zarobek. W sytuacji, gdy będziemy chcieli zerwać lokatę przed terminem, możemy jednak stracić całość lub część zysku. Najbardziej popularne są skutkiem tego lokaty od trzymiesięczne do sześciomiesięcznych, ponieważ pozwalają zarobić, a jednocześnie nie wymagają długotrwałego zamrożenia środków.

3. Nie skupiaj się tylko na promocjach

Lokaty promocyjne kuszą wysokim oprocentowaniem, które zwiększy zyski klienta. W takich ofertach pełno jest jednak kruczków, np. ograniczona zostaje kwota depozytu, postawiony jest wymóg założenia konta osobistego lub promocyjne oprocentowanie dostępne jest tylko dla nowych klientów. Jeśli przyjrzymy się warunkom umowy, może się okazać, że na lokacie zarobimy mniej, niż oczekiwaliśmy.

4. Uważaj na produkty dodatkowe

Szczególnie uważać należy na wymóg założenia ROR-u w tym samym banku. Nawet jeśli jest darmowy, a po zakończeniu trwania lokaty zechcemy go zamknąć, możemy przecież o tym zapomnieć. Gdy zmieni się tabela opłat i prowizji banku, ten może zacząć naliczać opłaty za prowadzenie ROR-u, z którego klient i tak nie korzysta. Mimo że założyć taką lokatę z kontem możemy np. przez Internet, zamknięcie niechcianego konta osobistego może być już nie tak proste, wymagając udania się osobistego do oddziału banku. Warto mieć to na uwadze.

5. Stałe lub zmienne - oprocentowanie oprocentowaniu nierówne

Niektóre lokaty posiadają oprocentowanie stałe, a inne zmienne. W pierwszym przypadku ustalone przy umowie oprocentowanie nie zmienia się przez cały okres trwania lokaty. W drugiej opcji oprocentowanie może się zmienić i jest najczęściej uzależnione pośrednio od zmian stóp procentowych ustalonych przez NBP i może zarówno się zwiększyć, jak i zmniejszyć. W dobie niskich stóp procentowych, przy zakładaniu lokaty długoterminowej warto korzystać z oprocentowania zmiennego. 

Renata Grochowska