Gdzie założyć najlepsze konto oszczędnościowe?

2015-04-17 13:44:38

Oszczędzać pieniądze najprościej poprzez systematyczne ich odkładanie na koncie oszczędnościowym. Tylko - jak wybrać to najlepsze?

Konta oszczędnościowe mają jedną wielką zaletę: pozwalają na systematyczne oszczędzanie. Poza tym można na nie wpłacać nawet niewielkie kwoty i wypłacać pieniądze bez utraty zgromadzonych odsetek. Każde zerwanie umowy depozytu bankowego skutkuje utratą odsetek.

Dla kogo jest przeznaczona oferta kont oszczędnościowych?

Konta oszczędnościowe przeznaczone są dla wszystkich klientów bankowych, którzy chcieliby mieć takie konto i odkładać tam zaoszczędzone złotówki. Nie trzeba być stałym klientem banku, aby założyć konto oszczędnościowe. Można to zrobić w placówce banku, przez Internet, telefon, a nawet poprzez aplikacje mobilne. Wybierając jak najkorzystniejsze dla siebie konto, warto korzystać z zestawień porównywarek internetowych.

Jakie parametry brać pod uwagę?

Oferta kont oszczędnościowych jest dość szeroka, ale naprawdę korzystnych ofert jest niewiele. Generalnie, przy wyborze jak najlepszego dla siebie konta oszczędnościowego należy kierować się kilkoma elementami. Przede wszystkim oprocentowaniem. Ważna jest również częstotliwość kapitalizacji odsetek oraz koszty przelewów wychodzących.

Sprawdź warunki oraz koszty otwarcia i prowadzenia konta

Decydując się na założenie konta oszczędnościowego, należy zwrócić uwagę na koszt założenia konta oraz jego prowadzenia. W wielu bankach usługa ta jest bezpłatna. W większości przypadków do założenia konta oszczędnościowego wymagane jest też posiadanie w danym banku konta osobistego. To ostatnie może przy tym generować koszty za prowadzenie rachunku.

Ważne koszty przelewów

Bardzo istotne jest również to, ile bezpłatnych przelewów znajduje się w ofercie konta oszczędnościowego. W większości banków tylko pierwszy przelew w miesiącu jest bezpłatny, za pozostałe trzeba zapłacić. Istnieją również banki, które oferują nieograniczoną liczbę bezpłatnych przelewów. Do takich banków należy zaliczyć m.in. ING Bank Śląski oraz BGŻOptima.

Nie stracimy swoich pieniędzy

Pieniądze zgromadzone na kontach oszczędnościowych, tak samo zresztą jak na lokatach, chronione są przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. To oznacza, iż nasze pieniądze leżące na rachunku oszczędnościowym (do równowartości 100 tys. euro) są bezpieczne, nawet jeżeli bank zbankrutuje.

Nawet 4% rocznie

Zestawienia najlepszych kont oszczędnościowych stale się zmieniają. Zmienia się również kolejność najkorzystniejszych kont. Obecnie do grupy kont oszczędnościowych godnych uwagi, oprocentowanych na 4% w skali roku, należy zaliczyć rachunki prowadzone przez:

  • Getin Bank: konto oszczędnościowe dla aktywnych klientów, oprocentowane jest w ramach promocji na 4 proc. w skali roku do 10 000 zł włącznie do końca 2016 r. Niestety, należy w tym banku mieć również konto osobiste. Dodajmy, że tylko 2 pierwsze przelewy w miesiącu są bezpłatne, za pozostałe trzeba zapłacić.
  • Idea Bank: Konto Zyskowne (oferta dla aktywnych klientów) oprocentowane jest na 4 proc. w skali roku. Tylko 1 przelew w miesiącu jest bezpłatny. By skorzystać z oferty, wymagane jest posiadanie konta osobistego w Idea Banku.
Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam