Wzrósł limit cenowy MdM dla Warszawy

2015-04-03 13:17:36

 Dla mieszkańców Warszawy mamy (pozornie) dobre wieści – wzrósł limit cenowy MdM dla stolicy! Niestety - zaledwie o 5,18 zł...

Program MdM powstał, by wspierać młodych ludzi kupujących swoje pierwsze mieszkanie. Aby uzyskać dofinansowanie w ramach tego programu, należy spełnić określone warunki, m.in. znaleźć nieruchomość, której cena za metr kwadratowy nie przekracza ustalonego limitu.

W ramach programu MdM z dopłaty mogą skorzystać osoby, które nie ukończyły 35 roku życia. Mogą to być osoby samotne lub małżonkowie, z których jedno nie przekroczyło granicy wieku, a także osoby samotnie wychowujące dziecko.

O kredyt z dopłatami mogą się ubiegać osoby zamierzające kupić mieszkanie z rynku pierwotnego o powierzchni nie większej niż 75 m2 i 100 m2 w przypadku domu. Rodzina z trójką dzieci może kupić nieruchomość o 10 m2 większą. Kolejnym warunkiem przystąpienia do programu MdM jest to, że nabywany lokal musi mieścić się w określonych limitach cenowych.

Jak ustalany jest limit

Do wyznaczenia limitu cenowego w MdM wykorzystywane są tzw. wskaźniki przeliczeniowe dotyczące kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej w budynkach mieszkalnych w danej gminie. Kwoty limitów są ustalane i publikowane przez wojewodów. Do tych obliczeń stosuje się średnią arytmetyczną z dwóch ostatnich odczytów wskaźnika, którą następnie powiększa się o 10% i w ten sposób powstaje limit cenowy dla mieszkań w MdM w poszczególnych województwach. Wskaźniki te są zróżnicowane, mają inne wartości dla siedzib wojewodów, sejmików samorządowych, a także dla pozostałych obszarów województwa.

Limity cenowe mogą, lecz nie muszą być aktualizowane co kwartał.

Limit w Warszawie

Przez najbliższe pół roku osoby wnioskujące o dofinansowanie MdM w Warszawie będą musiały znaleźć mieszkanie mieszczące się w limicie cenowym za m2 -  do 6 588,32 zł. Kwota ta co prawda wzrosła, ale tylko o 0,1%. Wynosi więc o 5,18 zł więcej niż za okres od października 2014 roku do marca br.

W chwili obecnej z 4 334 mieszkań dostępnych na rynku pierwotnym w Warszawie tylko 10,6% spełnia podany limit cenowy. W podwarszawskich gminach limit wzrósł o 0,8%, czyli o 38,04 zł, co daje kwotę 4 634,80 zł. Na pozostałym obszarze województwa mazowieckiego kwota limitu wynosić będzie 3 862,33 zł, co daje wzrost o 0,8% i sumę 31,70 zł.

W małych miastach taniej

Limity cenowe są najczęściej wyższe w dużych i bogatych miastach, a niższe w małych. Natomiast najlepszy stosunek limitów cenowych MdM do ilości ofert na rynku pierwotnym jest z reguły w miastach średnich i szybko rozwijających się. Duży wpływ na taką sytuację ma również konkurencja na rynku deweloperskim. Na pewno łatwiej znaleźć mieszkanie w podanym limicie cenowym w mniejszej miejscowości niż w mieście wojewódzkim.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam