Już niedługo PIN do karty otrzymasz SMS-em

2015-04-13 11:08:37

Zamiast oczekiwania na kopertę z numerem PIN, już niedługo możemy liczyć na przekazanie go w szybkiej i wygodnej formie - SMS-a. W wiadomości tekstowej otrzymamy niezbędny do aktywowania i używania karty płatniczej kod, bez żadnych żadnych opóźnień.

Średni czas oczekiwania na numer PIN do karty, przy użyciu tradycyjnej formy przesyłki pocztowej, wynosi około tygodnia. W praktyce oznacza to uniemożliwienie użytkownikowi karty korzystania z niej przez ten czas. To z kolei pociąga za sobą realne straty finansowe dla banku oraz może powodować niezadowolenie klientów.

Karty są przesyłane do klientów w oddzielnej wysyłce niż kody PIN. Listy są doręczane najczęściej w różnych terminach. Działanie to ma na celu zapobiec ewentualnym przejęciom karty i kodu PIN przez osoby niepożądane. Pojawiła się jednak ciekawa alternatywa dla tej formy doręczania kodu do klienta banku. To wiadomość tekstowa przesyłana za pomocą SSMS (Secure Smart Messaging System).

Aby otrzymać kod PIN w wiadomości tekstowej, sam klient musi zainicjować ten proces, wysyłając SMS na numer podany przez wystawcę karty. W wiadomości muszą się znaleźć cztery ostatnie cyfry numeru karty płatniczej, do której chcemy otrzymać PIN. System weryfikuje dane, sprawdza także, czy posiadacz danego numeru telefonu ma zarejestrowaną kartę płatniczą. Jeśli proces przebiegnie pomyślnie, do klienta jest wysyłany kod PIN. Kod ten jest następnie natychmiastowo usuwany z systemu, a wystawca karty jest informowany o fakcie udostępnienia klientowi numeru PIN.

To rewolucyjne rozwiązanie może budzić pewne obawy związane z bezpieczeństwem naszych danych i kradzieżą numeru PIN. Można jednak być spokojnym, system działa w oparciu o standardy PCI DSS, który bardzo rygorystycznie przestrzega ochrony i postępowania z tak zwanymi wrażliwymi danymi. Oznacza to, że dostęp do danych uzyskuje jedynie bardzo wąska grupa pracowników, odpowiednio przeszkolonych i zweryfikowanych pod kątem bezpieczeństwa i zaufania. Nikt w firmie, która realizuje wysyłki kodów poprzez SMS, nie ma dostępu do treści wiadomości. Dane te nie są także zapisywane ani przechowywane w żadnej formie. Zaraz po wysłaniu kodu PIN wiadomość znika z systemu.

System SSMS to inicjatywa rozwijana w ramach systemu mGate przez ekspertów Infobip. Firma ta współpracuje z blisko z większością banków i instytucji finansowych.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam