Polacy wolą karty debetowe niż kredytowe

2015-04-14 14:38:33

Dane liczbowe są jednoznaczne: Polacy częściej sięgają po karty debetowe niż po kredytowe.

Z danych Biura Informacji Kredytowej (styczeń 2015 r.) jasno wynika, że Polacy wolą karty debetowe od kart kredytowych. Aktualnie w portfelach naszych rodaków jest 6,3 mln kart kredytowych, a kart debetowych – aż 29,2 mln. Z czego wynika taka różnica? Pamiętajmy, że karty debetowe wydawane są przez banki niemal do każdego konta osobistego. Aby uzyskać kartę kredytową, należy zaś mieć określoną zdolność kredytową oraz pozytywną historię kredytową. Czas rozdawnictwa kart kredytowych w bankach już dawno się skończył. 

Inne przyczyny braku popularności kart kredytowych

Świadomość Polaków dotycząca korzystania z kart kredytowych jest już znacznie wyższa niż jeszcze kilka lat temu. Klienci banków o wiele ostrożniej podchodzą do kart kredytowych, ponieważ boją się zadłużeń. Niestety, karty kredytowe wyzwalają w swoich właścicielach chęć niekontrolowanych wydatków. Poza tym nadal nie wszyscy znają zasady korzystania z kart kredytowych. Nie chodzi nawet o terminowe rozliczanie się z bankami, ale o minimalne kwoty do rozliczenia. Jeżeli zadłużenie rośnie, to później można mieć trudności z całkowitym rozliczeniem się z kredytów zaciągniętych za pośrednictwem kart kredytowych.

Karty kredytowe obniżają zdolność kredytową

Być może nie wszyscy zdają sobie sprawę, ale większość już wie, że karty kredytowe obniżają zdolność kredytową ich właścicieli. Ten fakt nie pozostaje również bez wpływu na decyzje klientów bankowych. Krótko mówiąc, jesteśmy już zdecydowanie ostrożniejsi w sięganiu po karty kredytowe.

Kobiety rzadziej sięgają po karty kredytowe

Z wyliczeń BIK-u jasno wynika, że kobiety lepiej obsługują swoje zadłużenia bankowe i rzadziej sięgają po karty kredytowe. Ich limity wydatków na kartach kredytowych są niższe od limitów mężczyzn. Może to wprawdzie wynikać też z niższych zarobków, ale nie tylko. Kobiety wbrew pozorom są ostrożniejsze w swoich wydatkach niż mężczyźni. Poza tym najczęściej to one prowadzą budżety domowe i najlepiej wiedzą, jak pokierować wydatkami gospodarstw domowych.

Karty kredytowe dla osób myślących

Należy mocno podkreślić, że karty kredytowe są doskonałym produktem bankowym – ale tylko dla osób, które potrafią myśleć. Bezsensowne wydatki to tylko kłopoty na przyszłość, a potencjalnie darmowe kredyty mogą okazać się najdroższe. Na szczęście świadomość Polaków rośnie, dlatego tak mało jest kart kredytowych w ich portfelach.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam