Jak wybrać kredyt najlepszy na rynku?

2015-04-29 13:09:40

Wybór najlepszego kredytu na rynku wcale nie jest łatwy. Na pewno nie warto kierować się przy tym reklamami czy informacjami marketingowymi. Potrzebna jest dokładna analiza, uwzględniająca nasze potrzeby finansowe. Przeczytaj, jak ją przeprowadzić.

By wybrać najlepszą ofertę kredytową, konieczne jest porównanie wielu propozycji banków. To jednak tylko jeden z etapów. Zanim w ogóle zaczniemy szukać kredytu odpowiedniego dla siebie, powinniśmy dokładnie określić własne potrzeby. Trudno szukać, jeśli się nie wie, czego chce. Ładnie ujął to Seneka Młodszy, pisząc, że jeśli nie wiemy, do jakiego płyniemy portu, żaden wiatr nie będzie właściwy. Z kredytem jest tak samo.

Określanie potrzeb

Kierując się powyższym tokiem myślenia, powinniśmy szukać oferty, która spełni nasze wymagania i potrzeby, ale te najpierw trzeba określić. Jeśli będziemy wiedzieli, czego dokładnie szukamy, będziemy mogli skutecznie zawęzić obszar naszych poszukiwań. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim powinniśmy dokładnie określić kwotę, jaką chcemy pożyczyć oraz sprawdzić, np. za pomocą różnych internetowych kalkulatorów, czy w ogóle mamy zdolność kredytową na pożyczkę określonej kwoty. Powinniśmy przemyśleć, jaki okres kredytowania będzie dla nas najlepszy i czy będziemy w stanie swobodnie płacić miesięczną ratę w danej wysokości.

Patrz na koszty!

Banki najchętniej pokazują w reklamach oprocentowanie nominalne kredytów, natomiast trudno dopatrzyć się tam informacji o rzeczywistych kosztach kredytów (przeważnie prezentowane drobną czcionką, niemożliwą prawie do odczytania). My jednak, szukając najlepszego kredytu na rynku, powinniśmy zwrócić uwagę na rzeczywistą roczną stopę oprocentowania (RRSO). Wskaźnik jest wyliczany na podstawie wszystkich kosztów kredytu, przede wszystkim trzech najważniejszych elementów:

  • oprocentowania nominalnego,
  • prowizji (obecnie prowizja staje się głównym kosztem pożyczek),
  • ubezpieczenia.

Mała podpowiedź

Na koniec przedstawiamy krótkie zestawienie kredytów gotówkowych pod względem wskaźnika RRSO dla pożyczanej kwoty 5 000 zł przy 36 miesięcznym okresie spłaty:

  • Najniższe rzeczywiste oprocentowanie znajdziemy w ofercie Tani Kredyt z Kontem eurobanku, gdzie RRSO to 4,65% w skali roku z prowizją 9,20%.
  • Kolejny w zestawieniu jest Bank BPH z propozycją kredytu konsolidacyjnego Bez Napinki z RRSO 6,55% i z prowizją 6,90%.
  • Podium zamyka Kredyt Plus Volkswagen Banku direct, gdzie prowizja to tylko 3%, ale RRSO wynosi 8,35%.
Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam