Jak wybrać konto najlepsze na rynku?

2015-04-16 15:20:41

Każdy chciałby, aby konto, które posiada lub zamierza założyć w banku, było jak najtańsze i na jak najkorzystniejszych warunkach. Wybranie odpowiedniej oferty będzie prostsze, jeśli posłużysz się naszą listą punktów koniecznych do sprawdzenia.

Wybór najkorzystniejszego dla siebie konta bankowego nie jest łatwy. Rachunek osobisty należy dobrać staranie do swoich potrzeb i oczekiwań, nie dając się zwieść reklamom. Cóż z tego, że wybierzemy konto darmowe z ciekawym programem lojalnościowym, które zwolnione będzie z opłaty miesięcznej dopiero, gdy wydamy kartą 700 zł, kiedy nie mamy zamiaru z niej prawie wcale korzystać. Właściwy wybór to oszczędności w skali roku w wysokości nawet kilkudziesięciu złotych, zły wybór to straty w tej samej wysokości.

1. Oszacuj koszty

Koszt prowadzenia konta bankowego jest jednym z najważniejszych elementów wpływających na wybór rachunku. Zwrócić należy uwagę przede wszystkim na:

  • opłatę miesięczną za prowadzenie konta (oraz warunki zwolnienia z niej),
  • opłatę miesięczną za obsługę karty debetowej (w tym zasady zwolnienia z niej),
  • wysokość prowizji za wypłaty gotówki z obcych bankomatów,
  • koszty przelewów, szczególnie: zewnętrznych (do innych banków), ustanowienia, odwołania i modyfikacji zleceń stałych, przelewów natychmiastowych, a w przypadku firm - także do ZUS-u i US-u,
  • opłaty za wyciągi z konta (jeśli wolimy otrzymywać je w formie papierowej pocztą),
  • opłatę za ustanowienie pełnomocnictwa lub dyspozycji na wypadek śmierci (niestety, obie usługi są wciąż niedoceniane przez większość konsumentów - a niesłusznie).

2. Oceń pozostałą ofertę banku

Prócz tego warto zwrócić uwagę na pozostałą ofertę banku. Kto wie, czy nie będziemy potrzebowali w niedalekiej przyszłości dodatkowej gotówki - warto więc porównać oprocentowanie kredytów, które oferuje dany bank, z ofertą konkurencji. To samo tyczy się lokat. Pamiętajmy, że bank, w którym posiadamy konto, jest zwykle tym, do którego w pierwszej kolejności zwrócimy się, szukając kredytu czy chcąc przekazać oszczędności w depozyt.

Jeśli będziemy korzystać z elektronicznego dostępu do rachunku, zerknijmy, czy przez bankowość internetową lub mobilną będziemy mogli złożyć wniosek kredytowy, założyć lokatę bankową czy konto oszczędnościowe.

4. Upewnij się co do wygody obsługi

Wybierając konto dla siebie, sprawdźmy, jakie kanały komunikacji z pracownikami obsługi klienta oferuje bank.

Warto zwrócić uwagę na odległość od najbliższego oddziału banku, zwłaszcza jeśli jesteśmy osobami, które preferują kontakt oko w oko z doradcą. Nie zapomnijmy sprawdzić, czy instytucja posiada placówki czynne wieczorami i w soboty - być może nie będziemy biegać do oddziału codziennie i w święta, ale warto mieć świadomość, że w razie nieoczekiwanej sytuacji, będziemy mogli otrzymać niezbędną pomoc w dogodnych dla nas godzinach, bez konieczności wcześniejszego wychodzenia z pracy kosztem urlopu.

Gdy preferujemy kontakt za pomocą elektronicznych kanałów obsługi, zwróćmy uwagę w jakich godzinach i w jakie dni czynna jest infolinia banku. Niestety, zablokować sobie dostęp do konta przez wpisanie błędnego hasła wielu osobom przytrafia się właśnie późno w nocy lub w weekendy. A jak rozwiązać ten problem, gdy infolinia banku czynna jest tylko w dni robocze do 20:00?

Ostatnio bardzo popularną formą kontaktu stają się czaty z konsultantami. Byłaby to chyba najwygodniejsza forma komunikacji (przynajmniej dla młodszego pokolenia klientów), ale niestety w ten sposób możemy pozyskać tylko informacje dotyczące produktów etc. Nie warto więc wybierać banku tylko z tego względu, że zapewnia o doradcach dostępnych 24/h na czacie. Gdy zablokujemy sobie konto i tak przyjdzie nam dzwonić na infolinię.

5. Zerknij na oferowane dodatki

Konta bankowe służą obecnie nie tylko do wpłat i wypłat gotówki oraz wykonywania innych tradycyjnych operacji finansowych, ale również do kompleksowego zarządzania budżetem domowym. Narzędzia typu menadżer finansów, grupujących nasze wydatki w poszczególne kategorie, są już nieodłącznym elementem bankowości elektronicznych, ułatwiając kontrolowanie swojego budżetu.

Banki, rywalizując ze sobą na tym polu o klienta, często proponują też dodatki typu usługa assistance, moneyback, darmowe bankomaty czy bankowość mobilna. Warto bardzo dokładnie przeanalizować ofertę kont bankowych również pod tym względem.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam