Karta za granicą

2015-04-02 14:25:04

Coraz częściej wyjeżdżamy za granicę w spawach służbowych lub na wakacje. Każda taka podróż nierzadko wiąże się z koniecznością użycia karty debetowej lub kredytowej. Sprawdźmy, na co musimy być gotowi, korzystając z takich środków płatniczych.

Karta płatnicza to uniwersalne narzędzie do transakcji bezgotówkowych, choć przy jej pomocy możemy też wypłacać gotówkę z bankomatów. Można jej używać w Polsce i za granicą już od dnia wydania. Nie ma znaczenia, w którym państwie aktualnie przebywamy, ani nawet na którym kontynencie. Jeśli w pobliżu znajduje się terminal płatniczy lub bankomat, z dużym prawdopodobieństwem będziemy mogli z nich skorzystać (choć nie wszystkie rodzaje kart są wszędzie akceptowane). Jednocześnie - żeby móc korzystać z kart poza granicami Polski, wcale nie trzeba tego zgłaszać bankom.

Koszty transakcji bezgotówkowej

O ile samo korzystanie z karty za granicą jest łatwe i szybkie, o tyle problemem mogą być waluty. Oczywiście nie ma mowy o płaceniu w złotówkach za zakupy lub usługi w innych krajach. Oznacza to, że każda taka transakcja kartą musi zostać przewalutowana. W takim przypadku może pojawić się kwestia podwójnej prowizji.

Jeśli dokonujemy transakcji w innych walutach niż euro lub dolar, organizacja płatnicza, do której należy nasza karta (najczęściej Visa lub MasterCard), dokonuje przewalutowania właśnie na euro lub dolary, pobierając od tego prowizję. Jeżeli jednak posiadamy konto w złotówkach, nasz bank na tę właśnie walutę przeliczy owe euro lub dolary, gdy będzie się rozliczał z organizacją płatniczą. Ta ostatnia czynność również będzie obarczona prowizją.

O pułapkach przewalutowań należy pamiętać, kiedy w zagranicznym sklepie przeliczamy w głowie lokalną cenę na złotówki. W rzeczywistości zapłacimy więcej. Dlatego mniejsze koszty z tytułu opłat poniesiemy, kupując za euro lub dolary.

Bankomaty za granicą

Również wypłata pieniędzy z bankomatu za granicą wiąże się z dodatkowymi kosztami. Oprócz prowizji związanej z przewalutowaniem dochodzą często opłaty za pobranie gotówki. Nie powinny to być jednak duże koszty, raczej rzędu kilku lub kilkunastu złotych (zwykle 1,5-3%, nie mniej niż 10 zł od wypłaty). Oczywiście, nie zawsze ta ostatnia opłata się pojawi. Coraz więcej banków w Polsce, których właścicielem są zagraniczne instytucje finansowe, udostępniają możliwość korzystania z bankomatów na całym świecie za darmo (np. T-Mobile UB).

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam