Podwyżka stóp procentowych - kto zyska, a kto straci?

2015-04-08 11:12:12

Od dłuższego czasu stopy procentowe w Polsce pozostają na bardzo niskim poziomie. Z czasem jednak, prędzej czy później, dojdzie do ich wzrostu. Kto wtedy zyska, a kto straci? Sprawdźmy.

Pożyczanie pieniądza ma swoją cenę. Określają ją właśnie stopy procentowe. Wpływają one zarówno na rynek depozytowy, jak i na kredytowy. Poziom tych stóp, ich spadek lub wzrost, oznacza, że niektórzy klienci banków stracą, a inni zyskają. Wszystko zależy od tego, jakim produktem bankowym są zainteresowani.

Ustalanie stóp procentowych

W Polsce kształtowaniem poziomu stóp procentowych NBP zajmuje się Rada Polityki Pieniężnej (RPP). Za granicą rolę tę pełnią banki centralne poszczególnych państw. Decyzja RPP wpływa pośrednio na oprocentowanie oferowane klientom przez banki komercyjne w Polsce. Wzrost stóp przełoży się na wyższe oprocentowanie w instytucjach finansowych, a spadek wpłynie na obniżenie oprocentowania.

Podwyżka korzystna dla deponentów, niekorzystna dla kredytobiorców

Ale jak bezpośrednio decyzje RPP w Polsce wpływają na finanse przeciętnego Kowalskiego? Jeśli ów przysłowiowy Kowalski posiada w banku depozyt, może być zadowolony w przypadku podwyżki stóp procentowych, ponieważ wtedy wzrośnie również oprocentowanie depozytów. Czasami jednak może oddziaływać to z opóźnieniem, a dodatkowo wpływ ma również konkurencja na rynku bankowym.

Jeżeli jednak nasz Kowalski nie trzyma oszczędności w banku, ale chce zaciągnąć kredyt, podwyżka stóp nie jest już dla niego dobrą informacją. To, co cieszyło oszczędzających, martwi pożyczających. Podwyżka stóp procentowych oznacza bowiem podwyżkę oprocentowania kredytów. Dotyczy to nie tylko nowych kredytobiorców, ale także tych, którzy spłacają zobowiązania o zmiennej stopie procentowej. W tym wypadku ich miesięczna rata wzrośnie.

Zobowiązania w obcej walucie

Wielu kredytobiorców posiada zobowiązania hipoteczne we frankach szwajcarskich, co sprawia, że ich interesują decyzje banku centralnego Szwajcarii. Podwyżki stóp procentowych NBP nie oddziałują na kredyty czy depozyty w walutach obcych. W przypadku frankowców dochodzi jednak jeszcze ryzyko kursowe. W każdym razie podwyżka stóp w Szwajcarii dla 700 tys. Polaków oznacza wyższą ratę.

Obniżka

Decyzje banków centralnych i RPP to jednak nie tylko podwyżki stóp, ale również możliwe obniżki, jak np. w Polsce w marcu 2015 roku. Gdy dojdzie do takiej obniżki, sytuacja się odwraca. Depozyty w bankach tanieją, czyli mniej opłacalne jest oszczędzanie, ale za to opłaca się brać kredyty, które również tanieją. 

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam