W którym banku opłaca się założyć konto?

2015-04-16 16:17:21

Obecnie prawie każdy dorosły Polak posiada własny rachunek osobisty w banku. Otrzymujemy na nie wynagrodzenia, zlecamy z konta przelewy, zyskujemy możliwość skorzystania z debetu itp. Sprawdźmy, w którym banku opłaca się posiadać konto.

Chcąc założyć konto, powinniśmy poszukać banku, który pobierze za jego prowadzenie jak najniższe opłaty. Warto prześledzić tabele opłat i prowizji poszczególnych instytucji, gdzie znajdziemy informacje na temat kosztów związanych z prowadzeniem rachunku. Powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na koszty przelewów. Niektóre banki oferują darmowe przelewy internetowe, ale np. za przelew zlecony w placówce możemy zapłacić nawet 5 złotych.

Warto zorientować się w opłatach związanych z wypłatami gotówki w bankomacie. Większość banków oferuje bezpłatne korzystanie z bankomatów należących do danej instytucji finansowej. Często zdarza się jednak, że pobierając gotówkę z bankomatu należącego do innego banku, musimy ponieść dodatkowe koszty. W związku z tym, chcąc założyć konto w banku, warto sprawdzić, czy w pobliżu miejsca naszego zamieszkania jest bankomat należący do danej instytucji finansowej.

W przypadku, gdy nie mamy czasu ani możliwości, by chodzić do banków w poszukiwaniu najkorzystniejszej oferty konta, a mamy dostęp do Internetu, możemy zdecydować się na konto internetowe. Taki rachunek możemy założyć, wypełniając wniosek online bez wychodzenia z domu.

Oto dwa przykłady kont z kosztami miesięcznymi 0 złotych.

Bank SMART: SMART Konto

Smart Konto można założyć przez Internet lub telefon. To prawdziwe konto za 0 zł. Cechy charakterystyczne: bezpłatne, nielimitowane przelewy, darmowe wypłaty gotówkowe ze wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie są bezpłatne, o braku opłat za prowadzenie konta już nawet nie wspominamy. Wadą jest to, że bank nie posiada placówek, a jeśli chcemy otrzymywać wyciągi z konta pocztą, w formie papierowej, będziemy musieli ponosić koszt rzędu 5 zł za wydruk i nie jest dostępna - przynajmniej na razie - linia debetowa do rachunku.

Dzięki dostępnej aplikacji mobilnej, mamy możliwość założenia konta oszczędnościowego SMART z oprocentowaniem 3% w skali roku. Razem z kontem możemy otrzymać bezpłatną kartę zbliżeniową -Visa PayWave.

T-Mobile Usługi Bankowe: T-Mobile Konto

T–Mobile Konto możemy założyć przez Internet, telefon, a także mobilnie. W przypadku rachunków otwartych od 1 maja 2014, na które wpływa wynagrodzenie, emerytura, renta lub stypendium: oprocentowanie wynosi 3% dla kwot do 5 000 zł. W przypadku braku wpływów, a także dla środków przekraczających kwotę 5 000 zł, oprocentowanie wynosi 0%.

Debet na koncie kosztuje 0 zł, jednak klient ma możliwość otrzymania limitu odnawialnego w rachunku do 100 000 zł. Natomiast w przypadku klientów T-Mobile limit w koncie do 1000 zł dostępny jest już podczas otwierania konta osobistego bez dodatkowych formalności oraz opłaty za uruchomienie.

Korzystanie z bankomatów w Polsce i na świecie jest bezpłatne, podobnie bezpłatne są przelewy internetowe i 10 przelewów natychmiastowych w miesiącu.

Użytkowanie i wydanie karty MasterCard lub MasterCard NFC jest bezpłatne, choć nie na długo. Bank wprowadza opłatę za kartę debetową: 6 zł. Będzie ją naliczał od czerwca, jeśli klient nie wyda plastikiem co najmniej 200 zł. Opłata za wydanie naklejki zbliżeniowej wynosi 15 zł. Korzyści z założenia konta w T-Mobile Usługi Bankowe to:

  • 10 bezpłatnych przelewów natychmiastowych w miesiącu,
  • przelewy na Facebooku,
  • asystent płatności,
  • bonus 20% podczas doładowywania telefonów w T-Mobile na kartę, Heyah oraz MIX i Heyah MIX z T-Mobile konta.
Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam