Czy konto walutowe się opłaca?

2015-04-13 15:11:48

Konto walutowe tak naprawdę różni się od zwykłego rachunku bankowego tylko tym, iż jest prowadzone w walucie obcej. W naszym kraju wśród najbardziej popularnych rozróżniamy konta prowadzone w euro, dolarach amerykańskich, funtach brytyjskich oraz frankach szwajcarskich. Sprawdźmy, kiedy konto walutowe się opłaca.

Konto walutowe można założyć niemal w każdym banku, wystarczy posiadać dowód osobisty i podpisać odpowiednią umowę. Takie proste procedury obowiązują tylko w Polsce, ponieważ jeśli chcemy założyć rachunek w banku za granicą, musimy przedstawić dokument potwierdzający zameldowanie w danym kraju. Uzyskanie takiego zaświadczenia nie powinno być problemem dla osób pracujących lub studiujących poza granicami Polski.

Posiadanie konta walutowego do przelewania i wypłacania środków w złotówkach jest bardzo nieopłacalne, ponieważ klient traci na spreadzie walutowym, czyli różnicy pomiędzy ceną zakupu i sprzedaży walut w banku.

Używanie obcej waluty 

Konto walutowe warto posiadać, pracując lub studiując za granicą, ponieważ wtedy środki, które zarabiamy, są  przesyłane bezpośrednio na konto w walucie danego kraju. Dokonując za granicą transakcji kartą wydaną do zwykłego ROR-u, ponosimy koszty przewalutowania płatności z danej waluty na złotówki. Kartą debetową powiązaną z kontem, np. w euro, można płacić za granicą w walucie danego rachunku, nie ponosząc kosztów przeliczania transakcji na naszą walutę. Dotyczy to także wypłat z bankomatów za granicą, choć za tego typu operacje banki mogą pobierać opłaty.

Konta dla kredytobiorców

Rachunki walutowe są także opłacalne dla kredytobiorców posiadających kredyt hipoteczny w obcej walucie. Wtedy spłata raty może następować z konta walutowego, na które środki wpłaciliśmy sami, kupując je po niższej cenie np. w kantorze internetowym. Konta walutowe zakładane do spłaty kredytów hipotecznych w walucie muszą być, z mocy ustawy antyspreadowej, bezpłatne.

Kiedy zakładać rachunek walutowy?

Zanim zdecydujemy się na konto walutowe, warto zastanowić się, do czego będziemy go używali. Lepsza od długookresowego przechowywania środków na takim rachunku jest lokata lub rachunek oszczędnościowy prowadzony w walucie obcej. Jeśli natomiast zamierzamy takiego konta używać do przelewów lub płatności kartą, wtedy warto przeanalizować koszty przelewów i możliwość korzystania z karty płatniczej w walucie. Szukając konta walutowego, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na opłaty związane z otwarciem i prowadzeniem rachunku, oprocentowanie, możliwość otrzymania i koszty użytkowania karty płatniczej, koszty przelewów, a także wpłat i wypłat gotówkowych w oddziałach banku oraz spread.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam