Stałe a zmienne oprocentowanie lokat - czy to ma znaczenie?

2015-03-30 08:07:28

Lokaty to ciągle najpopularniejszy sposób oszczędzania wśród Polaków. Nie wymagają specjalistycznej wiedzy z zakresu finansów, a do tego są bezpieczne. W ich przypadku również nie obejdzie się jednak bez podejmowania decyzji, które potem przekładają się na wysokość zarobku. Jedną z kwestii jest oprocentowanie. Lepiej wybrać stałe czy zmienne?

W przypadku lokat najczęściej zwraca się uwagę na wysokość oprocentowania. Jego poziom to jednak nie wszystko. Stopa zwrotu zależy również od tego, z jakim rodzajem oprocentowania mamy do czynienia - ze stałym czy zmiennym. Sprawdźmy, które z nich jest korzystniejsze.

Gdzie tkwi różnica?

Gdy zdecydujemy się na depozyt o stałym oprocentowaniu, mamy pewność, że w ciągu trwania umowy nic nas nie zaskoczy - oprocentowanie się nie zmieni. Z góry możemy wtedy wyliczyć, ile zarobimy.

Przy zmiennym oprocentowaniu trudno od razu określić poziom zarobku, szczególnie przy depozytach długoterminowych. Wszystko dlatego, że bank może, chociaż nie musi, zaktualizować poziom oprocentowania, w zależności od zmian stóp procentowych obowiązujących na rynku międzybankowym. Oznacza to potencjalną podwyżkę lub obniżkę oprocentowania.

Co korzystniejsze?

Który rodzaj oprocentowania zatem lepiej się sprawdza? Stałe oprocentowanie nie niesie ze sobą ryzyka spadku zysku, ale w przypadku lokat długoterminowych korzystniejsze może być oprocentowanie zmienne. Wystarczy przyjrzeć się takiej sytuacji: w chwili zakładania depozytu stopy procentowe są na bardzo niskim poziomie (a tak jest obecnie), a potem wzrastają. W przypadku stałego oprocentowania nie będziemy mieli z tego żadnej korzyści, ale oprocentowanie zmienne zostanie podniesione. Niestety, działa to również w drugą stronę. Obniżanie stóp procentowych zmniejsza zmienne oprocentowanie, a stałe jest na to odporne. Jakie jest wyjście z tej sytuacji?

Decyzje RPP

Warto obserwować rynek i w zależności od aktualnej sytuacji, decydować o wyborze rodzaju oprocentowania. Często można się podpierać prognozami analityków, którzy przewidują zmiany dotyczące stóp procentowych oraz zachowania wskaźników WIBOR i WIBID. Na ich spadek lub wzrost wpływają decyzje Rady Polityki Pieniężnej, która decyduje o stopach procentowych Narodowego Banku Polskiego. Rada ta ustala stawki na rynku międzybankowym, kierując się aktualną sytuacją gospodarczą i makroekonomiczną. Decyzje RPP wpływają nie tylko na to, po jakiej cenie bank centralny pożyczy pieniądze bankom komercyjnym, ale również, ile jest w stanie zapłacić za depozyty. 

Tomasz Słupczyński