Czy każdym telefonem można płacić w sklepie?

2015-03-30 15:45:16

Polacy coraz chętniej korzystają z bankowości mobilnej oraz używają nowych sposobów dokonywania płatności bezgotówkowych. Sprawdźmy, czy każdym telefonem można płacić w sklepie. 

Płatność wykonywana za pomocą telefonu może być realizowana w różny sposób. Czasami wykorzystuje się technologię zbliżeniową, a czasami dedykowaną, ale bezpłatną, aplikację, która np. generuje specjalny kod do autoryzacji transakcji.

Technologie NFC

NFC to rozwiązanie wygodne, ale ma jedną poważną wadę: konieczność posiadania nowoczesnego, a to oznacza – drogiego – telefonu (smartfona). W przypadku starszych modeli nie można oczekiwać, że uda nam się dokonać za ich pomocy płatności.

Warto również pamiętać, że oprócz nowoczesnego smartfona z modułem NFC potrzebna jest również specjalna karta SIM, która umożliwi wykonanie transakcji. Na szczęście coraz więcej operatorów oferuje tego typu karty, nawet za darmo, gdy podpisujemy umowę i otrzymujemy nowoczesny telefon. Czasami, chociaż rzadko, zdarza się, że należy dopłacić za taką kartę.

Aplikacja do płacenia

O ile w płatnościach NFC jako operatorzy dominują firmy z obszaru telekomunikacyjnego, ponieważ oferują telefony i karty SIM, o tyle banki stawiają coraz częściej na płatności mobilne, realizowane z użyciem specjalnych aplikacji. W zależności od rodzaju tej aplikacji, wykorzystuje się do nich albo nowoczesne smartfony, albo nawet starsze modele telefonów.

Płacąc za pomocą aplikacji, nie są potrzebne ani specjalne moduły w urządzeniu, ani specjalne karty SIM. Należy po prostu zainstalować aplikację, która wygeneruje jednorazowy kod do autoryzacji transakcji. Ten kod należy następnie wprowadzić do terminala płatniczego. To jednak nie jedyna możliwość takich aplikacji. Wykorzystywane jest tu również rozwiązanie P2P. Jak działa taka płatność? Odbiorcy na innym telefonie przesyłany jest wirtualny czek, który zostanie wykorzystany do płatności za pomocą telefonu. Aplikacja ma jeszcze jedną przewagę nad technologią NFC – umożliwia wypłatę gotówki z bankomatu.

Jest jedno „ale”

Obok zalet płatności telefonem są również pewne wady. Przede wszystkim warto podkreślić, że na razie niewiele punktów handlowych jest w stanie zrealizować płatność z wykorzystaniem jednorazowego kodu. Niestety, musi trochę potrwać, zanim nowe rozwiązanie się upowszechni. Wkrótce może się to jednak zmienić, bo do systemu przyłącza się coraz więcej partnerów.   

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam