Płacenie telefonem: poznaj zasady bezpieczeństwa

2015-03-31 18:20:24

Coraz częściej zdarza się, że używamy telefonów komórkowych nie tyko do dzwonienia czy do przeglądania stron internetowych, ale także do płacenia bezgotówkowego. Nowoczesne smartfony oferują użytkownikom coraz więcej przydatnych funkcji. Wraz ze wzrostem funkcjonalności tych urządzeń, zwiększa się jednak i ryzyko ich niepowołanego użycia. Jak korzystać z płatności telefonem, by uniknąć ryzyka? Poznaj zasady bezpieczeństwa. 

Polska liczy już 12,7 mln użytkowników smartfonów. Według szacunków za 4 lata na polskim rynku ma być ich już 20,8 mln. Także płatności mobilne przyjęły się w naszym kraju bardzo dobrze. Wraz z rosnącą popularnością płatności telefonem zaczęto także większą uwagę przywiązywać do metod zabezpieczania dokonywanych w ten sposób transakcji.

Wirtualny portfel

Płatność mobilna pozwala zamienić smartfon w bezpieczny, wirtualny portfel. Korzystając z takiej opcji, powinniśmy wiedzieć, że sama aplikacja, za pomocą której dokonujemy płatności, nie gwarantuje pełnej ochrony naszego konta. W związku z tym użytkownik telefonu powinien zadbać o dodatkowe zabezpieczenia aplikacji mobilnej i swojego smartfona.

Zasady bezpieczeństwa korzystania z płatności mobilnych

  1. Aktywacja blokady dostępu do telefonu. Każdy właściciel telefonu powinien korzystać z tej opcji blokady. Włączenie takiej funkcji zabezpiecza dostęp do telefonu osobom nieznającym kodu PIN.
  2. Instalacja oprogramowania antywirusowego. Nowoczesne telefonu często są wykorzystywane do przeglądania stron w Internecie, dlatego są narażone na ataki wirusów.
  3. Aktualizacja systemu operacyjnego. Warto przy każdorazowym pojawieniu się komunikatu o dostępnej aktualizacji systemu operacyjnego smartfona z takiej opcji korzystać, ponieważ nowsze wersje są mniej podatne na ataki z zewnątrz.
  4. Trudny kod PIN. Nigdy nie powinniśmy używać łatwych do odgadnięcia kodów zabezpieczających nasz telefon (typu 1234). Tego typu numerów nie należy również zapisywać w pamięci telefonu, ani przechowywać w portfelu.
  5. Unikanie publicznych sieci Wi-Fi. Korzystając z aplikacji mobilnej, lepiej nie nawiązywać połączeń internetowych niezabezpieczonych.

Telefon coraz popularniejszy

Płatności telefonem coraz częściej zastępują popularne kary płatnicze. Nowoczesnym smartfonem zapłacimy bez przeszkód w sklepie za zakupy, opłacimy parking albo kupimy bilet w komunikacji miejskiej. Transakcje te zabezpieczone są przez banki, a także od strony informatycznej, ale już bezpieczeństwo naszego telefonu zależy tylko od nas samych.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam