Sposoby płacenia za zakupy bez gotówki

2015-03-31 19:05:39

Z roku na rok Polacy coraz chętniej wykorzystują bezgotówkowe metody płatności, chociaż nadal gotówka króluje w punktach handlowych. Co ciekawe, bezgotówkowo płacić możemy już nie tylko przy pomocy kart płatniczych, ale również za pomocą telefonów, naklejek czy różnych gadżetów.

Jak wynika z danych NBP, Polacy ciągle płacą najchętniej gotówką, ale można zauważyć wyraźną tendencję wzrostową, jeśli chodzi o bezgotówkowe formy płatności.

Standardowe karty płatnicze

Od wielu lat najpowszechniejszym narzędziem płatniczym - poza gotówką - są karty płatnicze, którymi można płacić już prawie za wszystko w dużych miastach.

W tym segmencie narzędzi do płatności bezgotówkowych ciągle dominują karty debetowe oraz kredytowe. Obecnie w zasadzie wszystkie wydawane karty mają już możliwość obsługi płatności bezstykowych. Gdy wartość transakcji nie przekracza 50 zł, nie dość, że płacimy jedynie zbliżając kartę do terminala, to nie musimy podawać numeru PIN.

Gadżety zamiast portfela

Płatności bezgotówkowych dokonywać można jednak nie tylko kartami. Obecnie rynek pełen jest różnego rodzaju gadżetów, które również wykorzystywane są do płacenia nimi. Tak naprawdę najnowsza technologia pozwala na różne niekonwencjonalne rozwiązania. W rezultacie banki wydają gadżety płatnicze w formie np. zegarków, opasek, przeróżnych naklejek, a nawet maskotek. Dlatego nikogo już nie powinno dziwić, gdy klient płaci przy kasie np. za pomocą różowego słonia.

Płatność dokonywana np. brelokiem odbywa się tak samo, jak w przypadku standardowej karty zbliżeniowej. Problem pojawi się przy wypłacie gotówki z bankomatu. Można korzystać tylko z tych, które przystosowane są do wypłaty bezstykowej, a jest ich jeszcze niewiele na rynku.

Płatność telefonem

Kolejnym rozwiązaniem płatności bezgotówkowych jest wykorzystanie telefonów. W tym wypadku mamy dwie możliwości. Pierwsza z nich wymaga posiadania przez smartfon modułu zbliżeniowego oraz odpowiedniej karty SIM. Do tego potrzebna jest umowa z jedną z sieci komórkowych oraz nowoczesny telefon ze specjalną aplikacją. Płatność odbywa się podobnie, jak w przypadku zwykłej karty zbliżeniowej.

Innym sposobem płatności za pomocą telefonu jest wykorzystanie aplikacji mobilnej generującej jednorazowy kod, który następnie wprowadzany jest do terminala.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam