Jak odzyskać należności za granicą?

2015-04-09 15:21:50

Kontrahenci zagraniczni tworzą ogromną szansę na rozwój dla każdego przedsiębiorcy. Wiąże się to jednak ze wzrostem niepewności odnośnie do sposobu odzyskiwania należności. Poniżej staramy się odpowiedzieć na pytanie, jak odzyskać pieniądze, jeśli nasz zagraniczny kontrahent zaniechał płatności.

Nawiązaliśmy kontakty handlowe z zagraniczną firmą, niestety zamiast zysków przyniosło to same kłopoty. Mamy problemy z odzyskaniem naszych pieniędzy. Co prawda, procedura jest trudniejsza niż w przypadku odzyskiwania należności od polskich firm, jednak może przynieść pozytywne efekty.

Można samodzielnie

Oczywiście na początku warto próbować odzyskać należności samodzielnie, kontaktując się osobiście z kontrahentem. Możemy mieć jednak problemy wynikające z nieznajomości prawa w danym kraju. Problem często stanowią też bariery językowe.

Można z pomocą

Warto zwrócić się o pomoc do wyspecjalizowanych firm windykacyjnych. Miejmy jednak w takiej sytuacji rękę na pulsie, jeśli korzystamy z usług wcześniej nieznanej firmy. Ta może stosować rożne niedozwolone metody. Zasadniczo korzystajmy jednak z usług polskich firm, gdyż oznacza to łatwiejszy kontakt. Dobrze, jeśli taka firma posiada partnerów za granicą. Wówczas jej praca przebiegać będzie sprawniej, a my będziemy mogli kontrolować działania na bieżąco.

Sprawdź kompetencje windykatora

Jeśli już zdecydujemy się na korzystanie z usług firmy windykacyjnej, sprawdźmy jej kompetencje i zakres działania. Ważne, żeby posiadała doświadczenie w tego typu działalności. Odzyskiwanie należności z zagranicy różni się od tych odzyskiwanych na polskim podwórku. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy dana firma poradzi sobie z naszą sprawą, sprawdźmy, czy posiada rekomendacje od zagranicznych partnerów i organizacji branżowych, takich jak stowarzyszenie profesjonalnych windykatorów ACA International, Europejska Federacja Związków Krajowych Firm Windykacyjnych (FENCA), Europejskie Stowarzyszenie Firm Windykacyjnych (ECA). Jeśli już zdecydujemy się na usług danej firmy, ustalmy szczegółowo zasady współpracy, opiszmy nasze oczekiwania.

Czy warto?

Nie obawiajmy się zbytnio o koszty windykacji zleconej firmie zewnętrznej, gdyż są one zwykle zbliżone do tych, gdy odzyskujemy należności krajowe. Jeśli powierzymy to skutecznej firmie, na pewno będzie to opłacalne, ponieważ przyczyni się do odzyskania pieniędzy. Niestety odzyskanie należności z zagranicy może trochę potrwać. Jeśli będzie miała miejsce windykacja polubowna, pieniądze możemy odzyskać w ciągu kilku tygodni. Jeśli wejdziemy na drogę sądową odzyskiwanie może trwać miesiącami.

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam