Czym jest coworking?

2015-04-02 13:38:22

Decydując się na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej, wiele osób zastanawia się, czy praca w domu to dobry pomysł. Czy nie lepiej byłoby codziennie spotykać się z innymi ludźmi? Jeszcze kilka lat temu był to problem prawie nie do rozwiązania. To się jednak zmieniło. Obecnie coraz bardziej modny staje się coworking. Czym jest i do kogo skierowana jest ta forma pracy?

Coworking to nic innego jak możliwość pracy w wynajętym pomieszczeniu. Z tej opcji korzystają zwykle osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą oraz freelancerzy. Rozwiązanie ma przede wszystkim wpływać na możliwość przebywania w spokojnej atmosferze z innymi osobami, wykonując przy tym zawodowe obowiązki.

Skąd pomysł?

Osoba zakładająca jednoosobową działalność gospodarczą lub spółkę cywilną nie ma wynikającego z przepisów obowiązku korzystania ze specjalnie wydzielonego biura. Często takie firmy rejestrowane są w miejscu zamieszkana przedsiębiorcy. Czasami jednak dla przedsiębiorcy lepiej byłoby gdyby nie pracował z domu, a na okres wykonywania obowiązku przenosił się do innego miejsca. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi coworking.

Jak to działa?

Z biur coworkingowych mogą korzystać także większe zespoły, nie tylko pojedyncze osoby. Miejsca takie oferują wynajęcie kilku biurek, ale i całych pomieszczeń. Elastyczny jest też czas, w którym można korzystać z wynajmu. Biurka wynająć można na określone godziny, dni, miesiące czy na stałe.

Większość biur coworkingowych posiada nie tylko przestrzenie do zagospodarowania, ale miejsca do pracy wyposażone w komputery i sprzęt biurowy. Oczywiście zapewniony jest stały dostęp do Internetu. W wielu przypadkach w takich biurach wyodrębniane są także miejsca, w których pracownik ma możliwość spotykania się ze swoimi klientami, co podnosi komfort pracy, a w oczach klientów stawia ich w gronie profesjonalistów.

Stały kontakt z ludźmi

Wiele osób decyduje się na ten rodzaj wykonywania pracy ze względu na stały kontakt z ludźmi, możliwość nawiązania znajomości. Dzięki coworkingowi możliwa jest wymiana informacji. Ma miejsce maksymalizacja korzyści biznesowych poprzez zwiększenie sieci kontaktów społecznych i współpracy biznesowej między ludźmi, którzy spotykają się w takim biurze. Niewątpliwie może wzrosnąć również efektywność pracy. Atmosfera biurowa sprzyja intensywnej pracy. Łatwiej się skupić na obowiązkach, gdy wszyscy wokół również pracują.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam