Czym jest coworking?

2015-04-02 13:38:22

Decydując się na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej, wiele osób zastanawia się, czy praca w domu to dobry pomysł. Czy nie lepiej byłoby codziennie spotykać się z innymi ludźmi? Jeszcze kilka lat temu był to problem prawie nie do rozwiązania. To się jednak zmieniło. Obecnie coraz bardziej modny staje się coworking. Czym jest i do kogo skierowana jest ta forma pracy?

Coworking to nic innego jak możliwość pracy w wynajętym pomieszczeniu. Z tej opcji korzystają zwykle osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą oraz freelancerzy. Rozwiązanie ma przede wszystkim wpływać na możliwość przebywania w spokojnej atmosferze z innymi osobami, wykonując przy tym zawodowe obowiązki.

Skąd pomysł?

Osoba zakładająca jednoosobową działalność gospodarczą lub spółkę cywilną nie ma wynikającego z przepisów obowiązku korzystania ze specjalnie wydzielonego biura. Często takie firmy rejestrowane są w miejscu zamieszkana przedsiębiorcy. Czasami jednak dla przedsiębiorcy lepiej byłoby gdyby nie pracował z domu, a na okres wykonywania obowiązku przenosił się do innego miejsca. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi coworking.

Jak to działa?

Z biur coworkingowych mogą korzystać także większe zespoły, nie tylko pojedyncze osoby. Miejsca takie oferują wynajęcie kilku biurek, ale i całych pomieszczeń. Elastyczny jest też czas, w którym można korzystać z wynajmu. Biurka wynająć można na określone godziny, dni, miesiące czy na stałe.

Większość biur coworkingowych posiada nie tylko przestrzenie do zagospodarowania, ale miejsca do pracy wyposażone w komputery i sprzęt biurowy. Oczywiście zapewniony jest stały dostęp do Internetu. W wielu przypadkach w takich biurach wyodrębniane są także miejsca, w których pracownik ma możliwość spotykania się ze swoimi klientami, co podnosi komfort pracy, a w oczach klientów stawia ich w gronie profesjonalistów.

Stały kontakt z ludźmi

Wiele osób decyduje się na ten rodzaj wykonywania pracy ze względu na stały kontakt z ludźmi, możliwość nawiązania znajomości. Dzięki coworkingowi możliwa jest wymiana informacji. Ma miejsce maksymalizacja korzyści biznesowych poprzez zwiększenie sieci kontaktów społecznych i współpracy biznesowej między ludźmi, którzy spotykają się w takim biurze. Niewątpliwie może wzrosnąć również efektywność pracy. Atmosfera biurowa sprzyja intensywnej pracy. Łatwiej się skupić na obowiązkach, gdy wszyscy wokół również pracują.

Emilia Kasińska