Kiedy przedsiębiorcy niezbędny jest magazyn?

2015-04-02 16:42:37

W dobie coraz większego zainteresowania sprzedażą internetową, rośnie liczba e-sklepów. Ich właściciele zastanawiają się często nad sposobem magazynowania towarów. Jakie warunki powinien spełniać magazyn i kiedy jest on niezbędny?

Wiele rodzajów firm zajmujących się produkcją czy handlem potrzebuje pomieszczeń magazynowych, w których będą mogli swobodnie składować różnego typu materiały i produkty. Pomieszczenie takie musi być odpowiednio przystosowane do przechowywania rzeczy.

W zależności od branży

To, jak ma wyglądać i jakie funkcje spełniać magazyn, uzależnione jest głównie od tego, jakie towary będą tam składowane. Jeżeli firma prowadzi działalność związaną z branżą spożywczą, pomieszczenia magazynowe muszą spełniać określone warunki architektoniczne. Magazyn powinien być on odpowiednio wysoki i oświetlony. Ważnymi aspektami jest również wyposażeni sanitarne, przeciwpożarowe, wentylacja itd. Decyzje o możliwości funkcjonowania hangaru wydaje wówczas odpowiednia służba sanitarna.

Jakie warunki musi spełniać magazyn?

Magazyn stanowi powierzchnia na wyodrębnionej przestrzeni. Może ona zajmować plac nieosłonięty (składowisko), plac półosłonięty (wiata), część budowli (np. piwnice, strych itp.), całą budowlę lub kilka budowli magazynowych. Na składowiskach przechowuje się towary odporne na czynniki atmosferyczne. W pomieszczeniach zamkniętych przechowuje się towary wrażliwe na czynniki pogodowe, muszą być one specjalnie przystosowane do składowania.

Dodatkowe koszty

Oczywiste jest, że magazyn będzie generował dodatkowe koszty. Wynajęcie powierzchni może sporo kosztować. Odczuwają to przede wszystkim nowe na rynku firmy. Jeszcze więcej kosztów pochłonie samodzielna budowa. Dodajmy do tego koszty ochrony obiektu, koszty transporty z i do magazynu.

Czy magazyn to konieczność?

Niewielkie przedsiębiorstwa, nawet te zajmujące się wytwórstwem czy handlem, na początku swojej działalności niekoniecznie muszą posiadać magazyn. Spotkać się można z kilkoma rozwiązaniami, które sprawdzają się głównie w przypadku sprzedaży wysyłkowej.

Jednym z pomysłów na składowanie towarów jest dropshipping. W jego przypadku dostawca towaru bezpośrednio dowozi towar do klienta końcowego, bez konieczności przejścia przez magazyn sprzedawcy.

Innym rozwiązaniem jest cross-docking, w którym towar znajduje się w magazynie wyłącznie w czasie przeładunku. Te obcobrzmiące nazwy mogą przerazić niejednego początkującego przedsiębiorcę. Jednak przyglądając się tym rozwiązaniom mogą okazać się one niezwykle przydatne.

Jeśli sklep internetowy dopiero się rozwija i ma niewielką ofertę, towar zawsze można składować w domu, oczywiście jeżeli są ku temu odpowiednie warunki.

Ostatnim sposobem alternatywnym dla magazynu jest system zbierania zamówień i dokonywania zakupu w hurtowni - to rozwiązanie, które sprawdzi się jednak jedynie w określonych branżach.

Żaneta Pilarska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam