Unijne dofinansowania na start - które firmy mają na nie szansę?

2015-04-27 15:56:24

Zastanawiasz się nad założeniem firmy, licząc na unijne dotacje? Sprawdź, które przedsiębiorstwa mają największą szansę na pozyskanie dofinansowania na start.

Wbrew pozorom pieniądze ze środków unijnych nie jest trudno otrzymać. Wystarczy sprawdzić, jakie formalności należy spełnić, aby móc pozyskać dofinansowanie.

Jeżeli chcemy dowiedzieć się więcej na temat terminów i warunków programów dofinansowań, warto wejść na stronę funduszeeuropejskie.gov.pl. W serwisie można skorzystać z wyszukiwarki, dzięki której możemy dowiedzieć się, z jakich dotacji możemy aktualnie skorzystać do swoich projektów.

Najpierw analiza rynku

Zanim złożymy wniosek o dofinansowanie, powinniśmy jednak najpierw przeanalizować mocne i słabe strony naszego projektu.

Przykładem może być firma, która swoją siedzibę ma w małej miejscowości. Z jednej strony lokalizacja jest jej słabą stroną, lecz tylko pozornie. Bardzo często bowiem fundusze unijne trafiają właśnie do takich małych firm, ulokowanych na terenach wiejskich z tego względu, że promuje się rozwój tego typu przedsiębiorstw z myślą o przyczynieniu się do tworzenia nowych miejsc pracy.

Większe szanse na fundusze unijne mają ponadto przedsiębiorcy z terenów o wyższym stopniu bezrobocia.

Zareklamuj swój biznesplan

Warto również pamiętać, że środki z funduszy unijnych nie trafiają do każdego. Liczy się przede wszystkim dobry pomysł, który należy umieć sprzedać. Warto  dokładnie, ze wszystkimi szczegółami, opisać we wniosku, na co potrzebujemy pieniędzy. Im więcej szczegółów, tym większa szansa na otrzymanie dotacji.

Innowacje w cenie

Miejmy na uwadze to, że Unia Europejska wspiera firmy, których działalność jest innowacyjna. Większe szanse na środki unijne dostanie ten przedsiębiorca, który chce zainwestować w nowoczesne oprogramowanie i komputery, które pomogą mu w rozwoju firmy, niż ten, który chce na przykład kupić samochody niezbędne do prowadzenia tej działalności.

By dotacji nie trzeba było zwracać...

Jeżeli chcemy skorzystać z dotacji europejskich, warto pamiętać, o tym, że musimy ściśle trzymać się przepisów prawa, wykonując wszystkie procedury zgodnie z przepisami. Pozwoli nam to uniknąć niepotrzebnych kłopotów i nieprzyjemności. Samą aplikację o dofinansowanie możemy przygotować sami lub też możemy udać się do doradcy, który pomoże nam wypełnić wniosek o dotację.

Niestety z doświadczeń wynika, że najtrudniej jest wnioskodawcom rozliczyć prawidłowo projekt. Bardzo często są wzywani do uzupełnienia braków, co niestety ma wpływ na to, kiedy środki finansowe trafią na ich konta.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam