Sprawdź, jak pozyskać dotację na rozwój firmy

2015-03-26 16:02:40

Fundusze unijne od wielu już lat kojarzą się z szansą na rozwój firm i pomoc w wykorzystaniu ich potencjału biznesowego. Sprawdźmy zatem, jak pozyskać niezbędne dotacje.

Każdy właściciel firmy, który chciałby otrzymać dotację na rozwój przedsiębiorstwa, powinien koniecznie zajrzeć do rządowego serwisu www.funduszeeuropejskie.gov.pl. Na portalu można sprawdzić spis aktualnie funkcjonujących programów unijnych oraz warunki otrzymania dotacji. Znajdziemy tam również wiele ciekawych porad na temat pozyskania i sposobów wykorzystania funduszy europejskich.

Analiza potrzeb

Zanim złożymy wniosek o dotację, warto się do tego dokładnie przygotować. Należy sprawdzić nie tylko ewentualne korzyści z otrzymania europejskich dofinansowań, ale również dokładnie wyliczyć koszty dotacji (uwzględniając np. konieczność utrzymania zatrudnienia przez określony okres).

Warto również zdiagnozować słabe i mocne strony firmy oraz określić atuty, które mogą pomóc w zdobyciu dotacji (np. funkcjonowanie na terenach wiejskich lub w powiecie o bardzo dużej stopie bezrobocia).

Pomysł to podstawa

Nie wystarczy zgłosić się po dotację dla samej dotacji. Bardzo ważny jest pomysł. Otrzymamy pieniądze, ale musimy pochwalić się dobrym planem inwestycyjnym i wykazać, że to, co chcemy sfinansować z funduszy europejskich, jest niezbędne dla rozwoju naszej firmy. W innym przypadku nasz wniosek zostanie odrzucony.

Większe szanse na uzyskanie dopłat będziemy mieli wówczas, gdy potrzebujemy dotacji na innowacyjne rozwiązania, bo to właśnie one są promowane i najmocniej wspierane. Dotyczy to również nowoczesnych technologii. Łatwiej otrzymać wsparcie na zakup najnowszej generacji komputerów, które pozwolą na przekształcenie przedsiębiorstwa w nowoczesną firmę i pozwolą rozpocząć działania na nowych obszarach rynku, niż na dokupienie ciężarówek, bo zwiększyła się liczba klientów, których towary należy przewieźć.

Dokumentacja wydatków

Na zdobyciu dotacji sprawa się jednak nie kończy. Ważne jest jeszcze to, w jaki sposób pieniądze zostaną wydane. W tym zakresie szczególnie trzeba uważać, przestrzegając przepisów. Czasami przez drobiazg lub przez niedopatrzenie można stracić dotację, co oznacza zwrot pieniędzy z odsetkami. Taka sytuacja może być wyjątkowo bolesna dla przedsiębiorstwa i jego dalszego funkcjonowania. Czasami warto skorzystać z usług wyspecjalizowanej firmy, która pomoże przygotować dokumenty aplikacyjne i doradzi, jak prawidłowo rozliczyć projekt.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam