Rejestrowanie firmy krok po kroku

2015-03-27 09:41:18

Polacy chętnie zakładają firmy, szczególnie jednoosobowe, bo to czasami jedyny sposób na zapewnienie sobie dochodu. Procedura zakładania działalności gospodarczej jest coraz prostsza. Oto jak zarejestrować firmę krok po kroku.

Jeśli chcemy założyć działalność jednoosobową lub chcemy działać jako wspólnicy spółek cywilnych, musimy dokonać zgłoszenia do CEIDG przez Internet. Jest to system podległy Ministerstwu Gospodarki, a obejmuje spis przedsiębiorców prowadzących firmę na terenie Polski.

W przypadku spółek osobowych lub kapitałowych konieczna jest wizyta w sądzie rejonowym i dokonanie rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym na specjalnym formularzu.

Od 3 lat wykorzystywany jest formularz CEIDG-1, dzięki któremu możemy zarejestrować działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Wypełnienie oraz wysłanie tego dokumentu oznacza jednocześnie zgłoszenie do ZUS-u lub KRUS-u, do GUS-u oraz do urzędu skarbowego. Oznacza to, że nie trzeba tracić czasu na dodatkowe wizyty.

Składanie formularza CEIDG-1

W jaki sposób można złożyć CEIDG-1? Mamy do wyboru trzy warianty, mogąc wybrać najdogodniejszy dla nas.

  • Jeśli mamy czas, możemy osobiście udać się do urzędu miasta lub gminy (w zależności od miejsca zamieszkania). Tam dostaniemy papierową wersję formularza CEIDG-1, który składamy, a ten jest wprowadzany do systemu przez pracownika urzędu.
  • Możemy również z domu wysłać elektroniczną wersję formularza, nawet jeśli nie posiadamy podpisu elektronicznego. W odpowiedzi zwrotnej otrzymujemy kod, z którym niestety czeka nas wizyta we wspomnianym wcześniej urzędzie, by potwierdzić naszą tożsamość. Gdy posiadamy podpis elektroniczny, wizyta w urzędzie nie będzie konieczna.
  • Istnieje jeszcze możliwość wysłania wniosku pocztą. Nie polecamy jednak tego sposobu, ponieważ dodatkowo trzeba potwierdzić podpis u notariusza.

Niezależnie od tego, w jaki sposób zdecydujemy się złożyć formularz CEIDG-1, warto zapoznać się z informacjami na stronie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, gdzie znajdziemy porady, jak krok po kroku przeprowadzić rejestrację firmy.

Opłaty

Formularz CEIDG-1 należy pobrać ze strony prod.ceidg.gov.pl. System dokonuje weryfikacji naszej osoby m.in. w Krajowym Rejestrze Karnym, nadaje REGON, dokonuje zgłoszenia do ZUS-u i innych urzędów. Działalność rozpoczynamy w dniu złożenia wniosku.

Za rejestrację nic nie zapłacimy, ale gdy będziemy płatnikiem VAT, musimy wypełnić w urzędzie skarbowym druk VAT-R i zapłacić za jego złożenie 170 zł. Dodatkowo trzeba to jeszcze zrobić przed sprzedażą towarów lub usług objętych VAT.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam