Sposoby na cięcie wydatków w firmie

2015-03-30 14:21:15

Właściwe gospodarowanie budżetem firmy to ważne zadanie dla osób zarządzających nią. Istotne jest nie tylko podnoszenie poziomu wpływów, ale również racjonalizacja kosztów. Przedstawiamy sposoby na cięcie wydatków w firmie.

Dbanie o płynność finansową firmy polega na właściwym zarządzaniu kosztami. Żeby to jednak skutecznie robić, trzeba najpierw określić obszary, które generują największe straty. Kolejnym krokiem jest opracowanie odpowiedniego planu, który pozwoli racjonalnie redukować koszty. Nie oznacza to, że trzeba z wielu rzeczy rezygnować, czasami wystarczy wprowadzić większą dyscyplinę wydatków.

Gdzie szukać oszczędności?

Żeby móc podjąć jakiekolwiek kroki w rozsądnym cięciu kosztów, najpierw należy dokonać szczegółowej analizy wszystkich wydatków, co pozwoli określić, gdzie pieniędzy ucieka nam najwięcej. Najlepiej znaleźć te aspekty funkcjonowania firmy, w których ograniczenie wydatków nie wpłynie na przychody firmy. Takie działanie pozwoli sprawdzić, które działy są najbardziej kosztowne i z jakich działań można zrezygnować.

Uważaj na papier i tusz!

Warto dodać, że nie należy zaczynać od redukcji pracowników. To często nie załatwia sprawy, a wręcz wprowadza negatywną atmosferę w firmie. Mniejsza załoga może przy tym przełożyć się na trudność z realizacją kontraktów. Lepiej już szukać oszczędności w wydatkach na materiały biurowe i racjonalnie gospodarować ich zapasami (np. papierem). Te, błahe z pozoru wydatki pożerają dużą cześć budżetu niejednej polskiej firmy. Nie wszystko przecież trzeba drukować, a jeśli już, niekoniecznie w kolorze. Gdy jesteśmy przy kwestii tuszu, warto wynegocjować z dostawcą rabat, jesteśmy przecież stałym klientem, który dokonuje regularnych zamówień. To samo dotyczy papieru do drukarek i innych materiałów biurowych. W ciągu roku dzięki uzyskanym obniżkom można zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych.

Oszczędzanie energii elektrycznej

Większość firm wydaje bardzo dużo na prąd. W tym zakresie również można wygospodarować oszczędności. Nie chodzi o to, by pracować w ciemności, wystarczy stosować podobne zasady, jak w domu, gdy staramy się oszczędnie zużywać energię elektryczną. Rozwiązaniem może być również zmiana dostawcy prądu, ale warto sprawdzić dokładnie, czy rzeczywiście będzie to korzystne. Dobrze również wyrobić w pracownikach pewne nawyki oszczędnościowe, jak np. wyłączanie urządzeń, z których w danej chwili nie korzystają, wyłączanie światła, gdy pracownicy kończą pracę. 

Tańsze polisy

Wiele firm korzysta z różnego rodzaju ubezpieczeń, w tym również z polis chroniących siedzibę przedsiębiorstwa, magazyny i samochody. Warto przeanalizować różne oferty, być może znajdziemy tańszą niż dotychczasowa albo możemy spróbować wynegocjować jeszcze lepsze warunki z obecnym ubezpieczycielem.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam