Nie tylko agroturystyka - jak zarabiać na ekologicznym biznesie?

2015-03-30 13:51:51

Moda na wszystko, co ekologiczne, nie słabnie od kilku lat. Pod tym względem Polacy doganiają światowe trendy i gotowi są nawet więcej płacić za zdrową żywność. Sprawdźmy, jak zarobić na ekologicznym biznesie.

Gdy słyszymy o zarabianiu na ekologii, najczęściej przychodzą nam na myśl gospodarstwa agroturystyczne. Rzeczywiście, można powiedzieć, że to one przecierały szlak biznesu ekologicznego i nadal są popularne wśród Polaków. Coraz więcej z nas chce odpoczywać tam, gdzie jest czyste powietrze i spokój, gdzie można spędzić kilka dni blisko natury. Sprawdźmy, na jakich jeszcze pomysłach, wykorzystujących ideę ekologii, można zarobić.

Smacznie i zdrowo

Duże możliwości biznesowe daje produkcja żywności ekologicznej, która jest coraz chętniej kupowana przez konsumentów z dużych miast. Coraz częściej szukamy produktów bez chemicznych dodatków i bez sztucznych nawozów. Warto z tego powodu zainteresować się produkcją żywności, która będzie oznaczona certyfikatem eko, obowiązującym na terenie Unii Europejskiej.

Sprzedawanie produktów eko

Jeśli nie mamy możliwości, żeby produkować zdrową żywność, bo np. mieszkamy w dużym mieście, możemy ją sprzedawać. Sklepy z produktami eko mają coraz więcej klientów, którzy są coraz bardziej świadomi tego, co jedzą. Poza tym, panuje również moda na zdrowe odżywianie się.

Czy można zarobić na wierzbie?

Zarobić można również na wierzbie energetycznej, którą można sprzedawać jako biomasę służącą do opału. Można również znaleźć zbyt w zakładach, które produkują brykiet drzewny, chętnie wykorzystywany na grillach i w kominkach. Oczywiście, najpierw należy założyć plantację takiej wierzby. Jej dużą zaletą jest duża wytrzymałość, szybki przyrost oraz możliwość sadzenia w ziemi o niższej klasie.

Recykling

Jeśli mamy możliwość zainwestowania nieco więcej środków, warto pomyśleć o recyklingu. Jednak, zanim to zrobimy, potrzebna jest dokładna analiza biznesowa, sprawdzenie, jaka jest szansa na odbiór surowców wtórnych. Trzeba również znaleźć odbiorców naszego przetworzonego towaru. Należy jednak podkreślić, że jest to dość dochodowa branża i wiele firm zajmujących się recyklingiem bardzo dobrze radzi sobie na rynku.

Pralnia lub myjnia

Tak naprawdę oba rozwiązania - pralnia i myjnia ekologiczna - mają swoje plusy i minusy. Ekopralnia to nie tylko dobry sposób na zarobek, ale także dbanie o środowisko i dbanie o zdrowie klientów. Pewnym mankamentem może być jednak duży koszt inwestycji. Można również pomyśleć o ekologicznej myjni. Jednak w tym wypadku trzeba dobrze zbadać rynek, bo czasami może okazać się, że jest już zbyt nasycony.

 

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam